У модульному містечку, що у місті Знам'янка Кропивницького району Кіровоградщини, мешкають 40 переселенців, евакуйованих з Покровського району та міста Часів Яр Донецької області. Суспільне дізнавалось, як облаштувались переселенці та чи нічого їм не бракує.
Модульне містечко у Знам'янці облаштували у липні 2023 року, витративши 28 мільйонів гривень від уряду Чехії та понад два мільйони з бюджету громади. Понад рік, до вересня 2024 року, воно пустувало через відсутність електропостачання. Нині вільних місць у містечку немає, сказав міський голова Володимир Сокирко.
"Це наша ініціатива: ми зв’язалися з посольством, і вони пішли нам назустріч, тому що потрібно було розселяти людей. Знам’янка розташована на роздоріжжі, багато людей залишалисьу нас. Нині в громаді проживають близько 3800 переселенців, у місцях компактного проживання – близько 140 з них. Тому нам необхідно було десь розселяти людей".
У модульному містечку – автономне електроопалення, на двох поверхах облаштували 20 двомісних кімнат, розповіла директорка територіального центру соціального обслуговування Юлія Таран.
"Ці люди проживають тут повністю безплатно. Комунальні послуги оплачує міська громада, але потім відбувається відшкодування цих витрат державою. Щодо харчування: коли люди заїхали, у вересні 2024-го, місяць їх харчували безплатно, а потім оформили допомогу від міжнародних організацій, зокрема на проживання для переселенців, і зараз люди готують собі їсти самостійно".
"Влаштовує все, але болить душа", – так про життя у знам’янському модульному містечку сказала 78-річна переселенка з Покровська Галина Цюкало. Вона живе у двомісній кімнаті разом із 55-річною донькою, яка має інвалідність. У кімнаті є два ліжка, стіл та шафа.
"А що нам треба? Їсти є що, вода є".
Зі слів жінки, у Покровську залишилась трикімнатна квартира й усе майно.
"Кімнати великі – тільки жити, а в нас така війна. І той холодильник, і ту пральну машинку вже не купимо, звичайно".
Модульне містечко – це двоповерхова споруда, на кожному є їдальня, де, крім приготування їжі, мешканці спілкуються, підтримують один одного, згадують життя у рідних містах, розповіла переселенка з міста Бахмут Надія Мерзликіна. Вона живе там з грудня 2024 року.
"Ми тут всі різні, і все добре. Головне – що ми живі. Тут класно, на своїй рідній землі – класно. Я нікуди не хотіла їхати, крім як в Україні десь перебути".
За словами голови громади Володимира Сокирка, у модульному містечку переселенці можуть жити протягом воєнного стану і пів року після його завершення. Нині, сказав, селити переселенців у Знам'янці немає де.