В рамках громадської ініціативи «Центр Журналістських Розслідувань», журналісти сайту «Кіроовоград24» отримали матеріали щодо того, як деякі всеукраїнські торгівельні мережі наповнюють міський бюджет платою за землю.
В суспільстві має широкий резонанс тема того, що торгівельні мережі супермаркетів зареєстровані в інших містах України, фактично, викачують гроші з нашого обласного центру, не залишаючи тут нічого, окрім плати за землю та заробітної плати своїм співробітникам. Також, з недавнього часу, в місцевий бюджет надходить 5-ти відсотковий акцизний податок на алкогольні та тютюнові вироби.
«Центр Журналістських Розслідувань» вирішив дослідити це питання і отримав у своє розпорядження копію договорів оренди земельних ділянок, укладених між Кіровоградською міською радою та юридичними особами, які представляють всеукраїнські торгівельні мережі продуктових супермаркетів.
В нашому розпорядженні є копії семи таких договорів (мова йде саме про оренду міської землі). Зокрема, де розміщені чотири супермаркети мережі «АТБ» і по одному «Велмарт», «Фуршет» та «Еко-маркет».
Найбільшу ділянку – 2,9866 га орендує київська фірма під ТЦ «Велмарт» (вул. Маршала Конєва, 2а) і сплачує за цю ділянку – 74 тисячі 225 грн 41 коп. Для показовості, кожну з цих сум ми будемо переводити в американські долари по курсу 25,5 за один долар. Тому, в перерахунку на американські долари, від «Велмарту» місто отримує приблизно 2 тис 911 доларів у місяць.
Другу, за площею, ділянку - 0,7582 га, за адресою вул. Чміленка, 24б (колишня вулиця Дзержинського), міська рада, свого часу, виділила в оренду також київській фірмі під розміщення супермаркету «Фуршет». Місячна плата в міський бюджет складає 39 тисяч 472 гривні 65 копійок. Або приблизно 1 тисячу 548 доларів.
Всеукраїнська мережа супермаркетів «Еко-маркет» розміщує свій супермаркет в торговому центрі «Авоська» по вулиці Полтавській, під яким орендує дві земельні ділянки, площами – 0,2307 га та 0,0736 га кіровоградська фірма за 2 тисячі 405,8 грн або трохи більше, ніж 94 долари в місяць.
Але найцікавішою, в плані розслідування, виявилася ситуація з супермаркетами всеукраїнської мережі «АТБ», що має реєстрацію в Дніпропетровській області. Крім чотирьох, представлених в нашому розслідуванні супермаркетів, що орендують у міста земельні ділянки, ця мережа має ще щонайменше чотири супермаркети, які або орендують приміщення у інших власників, або вже мають право власності на земельну ділянку під супермаркет. Фактично, мережа «АТБ» є найбільшою мережею супермаркетів в обласному центрі і представники місцевих подібних торгівельних мереж часто заявляли про те, що ця дніпропетровська мережа часто демпінгує на ринку і «місцевим» важко з нею конкурувати. Не в останню чергу такому «демпінгу» сприяє і наднизька величина орендної плати за землю. Так, зокрема, під чотирма супермаркетами «АТБ», про які йтиметься нижче, орендується більш, ніж 11 тисяч квадратних метрів міської землі. І за це в міський бюджет щомісяця потрапляє аж 36 тисяч 449, 89 грн, що в перерахунку на американські долари складає 1 тисяча 375,5 доларів.
Найбільша ділянка, 0,45 га, орендується під супермаркет «АТБ» на вулиці Попова. За неї щомісяця в міський бюджет надходить плата в розмірі 17 тисяч 522,55 грн або, приблизно, 687 доларів.
За ділянку, розміром 0,28 га, під супермаркет «АТБ» по вул. Жадова, в міський бюджет потрапляє 9682, 96 грн або майже 380 доларів.
Орендована земля під супермаркетом «АТБ» по вул. Полтавська має площу 0,32 га і орендна плата за неї складає 5 тисяч 439 грн або 213 доларів.
Найменша ділянка, у цієї мережі, по вул. Короленка – 0,0662 га. За неї міський бюджет отримує 2429,88 грн в місяць або 95 доларів.
Разом сім перерахованих супермаркетів орендують приблизно 5,1 га міської землі. За це міський бюджет отримує від них 152 тисячі 553,71 грн в місяць або приблизно 6 тисяч американських доларів. Цікаво, що спеціалісти, причетні до ринку продуктових супермаркетів, оцінили щоденну виручку приблизно такого супермаркету, як «АТБ» на вулицях Попова або Жадова в 100 тисяч гривень, при приблизній націнці в 20%. Тому, такий «умовний» супермаркет може, фактично, відбивати орендну плату за землю всього за один-два дні роботи в місяць.
Громадська ініціатива «Центр Журналістських Розслідувань» продовжує свою роботу, в тому числі, і в напрямку вивчення, як земельних питань, так і питань діяльності мереж супермаркетів у місті Кіровограді.