У Кіровоградській області ранні сорти абрикосів можуть дати до 25% менший врожай через заморозки, які синоптики прогнозують на наступні п’ять днів. Торік через заморозки навесні врожайність абрикосів зменшилась на 75%.
Про це Суспільному розповів доцент кафедри землеробства Центральноукраїнського національного технічного університету Микола Ковальов.
Прогноз погоди
Вночі та вранці 6, 7 та 8 квітня на території Кіровоградщини на поверхні ґрунту були заморозки від одного до трьох градусів, сказала синоптикиня Вікторія Виноградова.
"8 квітня на метеорологічних станціях Новомиргород та Долинська зафіксували заморозок у повітрі один градус".
Така погода, за її словами, притаманна для квітня та початку травня.
"Протягом чотирьох днів очікуємо заморозки в повітрі, а на далі, швидше за все, будуть зберігатись заморозки на поверхні ґрунту. 9 квітня скрізь, з 10 по 13 квітня місцями по території області прогнозують невеликі короткочасні дощі. З 9 по 12 квітня наші синоптики прогнозують заморозки у повітрі 0-3 градуси. 13 квітня температура повітря вночі становитиме 0-5 градусів тепла, на поверхні ґрунту будуть заморозки до трьох градусів морозу. Денна температура з 9 по 12 квітня коливатиметься в межах 5-11 градусів тепла, 13-14 квітня температура дещо підвищиться – до 9-14 градусів тепла".
Як вберегти врожай
Нині цвіт абрикосів у Кропивницькому заморозки не пошкодили, сказав Микола Ковальов.
"За прогнозами, завтра-післязавтра має бути короткочасне зниження температури – як в повітрі, так і на поверхні ґрунту. Існує досить велика ймовірність того, що квіти, котрі вже розквітли, розкрилися, можуть бути пошкоджені".
Щоб вберегти абрикоси від заморозків, він радить обробляти їх спеціальними засобами за 12-16 годин до зниження температури.
"Провести обробку засобами підтримання плодових дерев, щоб вони максимально могли пережити зниження температур. Можна використовувати фізичні засоби, дощування, наприклад, задимлення. Все залежить від того, яка площа насаджень і де саме вони розташовані. Тобто, якщо це абрикосовий сад на поливі, то можна зробити дощування".
Під час цвітіння, сказав, абрикоси витримують заморозки на поверхні ґрунту від півтора до двох градусів протягом 2 -3 годин.
"Більш тривалі періоди будуть набагато глибше впливати на подальшу врожайність культури. Якщо, наприклад, завтра-післязавтра будуть дійсно такі зниження температури, то десь матимемо 15-25% пошкодження саме цих порід. Якщо квітка відкрилася і не були задіяні засоби для захисту, може цей відсоток бути й більший".
Микола Ковальов радить висаджувати середні й пізні сорти абрикосів, які пізніше квітнуть.
Обробка дерев задля збереження від заморозків торік врятувала врожай абрикосів кропивничанина Михайла Манюти. На його подвір’ї та поруч із ним ростуть п’ять дерев.
"Є такі хімікати. Вони щоразу нові й нові, які під час заморозків треба бризкати й рятувати дерева. Я пробував – і були плоди".
Зі слів чоловіка, планує обробляти дерева й цього року.