Що таке «Довідник безбар’єрності»? «Довідник безбар’єрності» – перший український посібник із безбар’єрної комунікації. Він з’явився у 2021 році за ініціативи Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, які виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
Це гід з
коректного спілкування, в якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Цей
посібник доступно розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення,
недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність,
правила коректної мови.
Довідник має ще чотири розділи: «Складові безбар’єрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар».
Із запровадженням в Україні воєнного стану цей довідник доповнено новим розділом під назвою «У воєнний час». Розділ структурований та поділений на підрозділи «Діти і батьки з дітьми», «Люди з інвалідністю» та «Люди старшого віку». Кожна із вказаних підрубрик пропонує обрати тематику, яка цікавить ту чи іншу категорію маломобільних груп населення. Довідник відповідає на болючі питання найуразливіших верств населення – сімей з дітьми, людей старшого віку та їхніх близьких, людей з інвалідністю та інших вразливих категорій громадян.
Так, наприклад, у підрубриці «Діти і батьки з дітьми» можна отримати відповіді на запитання: як допомогти дитині у тривожній ситуації, як подбати про дитину в укритті, як допомогти дитині адаптуватися в тимчасовому житлі тощо.
У розділі «Складові безбар’єрності» простою та доступною мовою розкривається поняття безбар’єрності. Що таке, власне, бар’єри, інклюзія, залучення, недискримінація, прийняття, доступність тощо.
У розділі «Правила мови» сформульовані та пояснені загальні підходи до безбар’єрного спілкування. Наприклад, ставити себе на місце людини, утримуватися від узагальнень та категоричності, уникати маскувальних слів.
З розділу «Словник» можна дізнатися, чи коректно вживати ті чи інші слова стосовно різних людей. Наприклад, не вживаємо «інвалід», правильно – «людина з інвалідністю», не «сонячна людина», а «людина із синдромом Дауна», не «люди поважного віку», а «люди старшого віку».
У розділі «Безбар’єрний календар» зібрані важливі дати, визначні та пам’ятні дні з поясненням, як їх відзначати та коли привітання є недоречними.
На головній сторінці можна пройти тест, щоб перевірити власну толерантність та коректність.
Доступний «Довідник безбар’єрності» за посиланням https://bf.in.ua/
Довідково. Вчора, 19 травня, в Україні розпочався Національний тиждень безбар’єрності. Це важлива подія, що триватиме до 25 травня. Її мета – створити в Україні інклюзивне суспільство, де кожна людина має рівні права і можливості, незалежно від віку, стану здоров’я чи соціального статусу.
Протягом цього тижня проводитимуться інформаційні кампанії, які допоможуть людям зрозуміти, що безбар’єрність – це комфорт для всіх, адже важливо, щоб кожен мав рівний доступ до можливостей. Організатори прагнуть мотивувати до змін і популяризувати ідею рівних можливостей для кожного.
Державна служба зайнятості не стоїть осторонь та активно підтримує ініціативи і долучається до масштабного заходу, сприяючи громадянам у їхньому професійному розвитку.