Із травня 2025 року в комунальному закладі «Обласний «Центр-Ветеран» з’явились нові співробітники – фахівці з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб, які працюють відповідно до нової урядової програми. Хоча їх діяльність оплачуватиметься з державного бюджету, працюватимуть вони в громадах й опікуватимуться найбільш складними випадками. Перші результати роботи таких фахівців на Кіровоградщині відчутні, говорить директорка КЗ «Обласний «Центр-Ветеран» Інеса Колпак.
Хто такі фахівці з супроводу та яке їхнє призначення?
Це працівники комунальних закладів територіальних громад, які першими здійснюють взаємодію з ветеранами, демобілізованими захисниками і захисницями після їхнього повернення з фронту, а також допомагають їхнім родинам та сім’ям полеглих героїв. Вони інформують щодо отримання статусів, послуг та соціальних гарантій, отримання житла, реабілітації, працевлаштування, юридичної підтримки тощо, надають кризову психологічну допомогу або просто знаходяться поруч, коли це потрібно. Фактично, фахівці з супроводу є консультантами – радниками – помічниками – представниками ветеранів, членів їхніх родин та сімей загиблих захисників і захисниць.
Уряд розраховує протягом найближчих років підготувати та працевлаштувати понад 11000 фахівців із супроводу по всій Україні.
У комунальному закладі «Обласний «Центр-Ветеран» працюватиме три фахівця із супроводу. Двоє з них вже затверджені Міністерством у справах ветеранів України, щодо третьої кандидатури триває процедура погодження.
Як повідомила директорка КЗ «Обласний «Центр-Ветеран» Інеса Колпак, фахівцями з супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб стали відомі волонтерки Тетяна Бородіна та Олександра Морозова, які мають досвід спілкування з військовими, ветеранами та їхніми родинами з 2014 року.
«Наш центр отримує понад 1000 запитів про допомогу щомісяця, – розповідає Інеса Колпак. – Співробітники фізично не встигають охопити всі запити, тому залучення до команди центру додатково ще трьох фахівців означатиме те, що ми зможемо надавати допомогу більшій кількості людей».
Згідно з нормативами Мінветеранів, кожен з фахівців із супроводу опрацьовуватиме не більше 35 кейсів (випадків). До одного кейсу входить ветеран (-ка) та члени їхніх сімей: орієнтовно це до 100 осіб.
Із початку травня фахівці обласного комунального закладу «Центр-Ветеран» вже взяли на супровід декілька непростих випадків. Один з них стосується пораненого військовослужбовця – переселенця з Сумщини та його матері з інвалідністю. Військовий внаслідок поранення потребує складної операції на черепі. Фахівці з супроводу виконали для нього всю роботу з реєстрації на обстеження, потрібні для госпіталізації, та оформили ветерана в одну з лікарень обласного центру. Одночасно фахівці з супроводу вирішили питання догляду за мамою військовослужбовця на час, поки він відновлюватиметься після операції.
Другий випадок – кейс пораненого військового 121-ї окремої бригади територіальної оборони. Поки він перебуває у важкому стані після поранення, його багатодітна родина опинилась у скрутному становищі. Фахівці з супроводу одночасно займаються питанням госпіталізації військового до лікарні та пошуком волонтерських організацій або благодійних фондів, хто надасть допомогу дітям та родині пораненого захисника.
Крім цього, фахівці із супроводу займаються випадками надання психологічної допомоги ветеранам, запитами щодо безвісті зниклих військових тощо.
Як ветеранам Кіровоградської області знайти свого фахівця і супроводу? Звернутися до комунального закладу «Обласний «Центр-Ветеран» за адресою:
Кропивницький, вулиця В. Чміленка, 53а, телефони: (097) 709-04-45; (099) 315-74-60.
Фахівець із супроводу заключає договір роботи з ветераном/ветеранкою через електронний кабінет на порталі «е-Ветеран» або при особистій зустрічі.
https://t.me/oblrada_kr