У Міністерстві охорони здоров'я України планують внести зміни до Національного календаря профілактичних щеплень із 2026 року. Наразі триває їх громадське обговорення, пише "Українська правда. Життя".
Про це повідомили у відомстві.
Серед основних змін, які планують запровадити:
- перехід на інактивовану поліомієлітну вакцину (ІПВ);
- зміна схеми вакцинації проти вірусного гепатиту В;
- перегляд віку для вакцинації БЦЖ та КПК;
- застосування комбінованих вакцин.
Також до календаря хочуть додати обовʼязкове щеплення проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) у віці до 15 років.
"Для України це є проривом, тому що ми використовували цю вакцину виключно на комерційній основі або отримували як гуманітарну допомогу. Попит на неї є достатньо широкий.
Вакцина захищає від тих типів раку, що викликані онкогенними типами віруса. Запровадження цієї вакцини буде суттєво впливати на показники захворюваності раку шийки матки, який для України є достатньо широкою проблемою", – наголосив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін в ефірі Медіацентру.
Наразі у проєкті змін щеплення проти ВПЛ запропоновано внести як обов’язкове та безоплатне.
Хто зможе отримати щеплення проти ВПЛ
У оновленому Календарі щеплень зауважено, що вакцинація від ВПЛ проводиться дівчатам у віці від 12 років до 13 років 11 місяців 29 днів, починаючи з 01 січня 2026 року, одноразово.
Дівчатам, які живуть з ВІЛ, та дітям, які постраждали від сексуального насильства, вакцину проти ВПЛ слід вводити якомога раніше, починаючи з 9 років. Вакцинація дівчат, які живуть з ВІЛ, має проводитися з використанням тридозового графіку вакцинації.
МОЗ зазначають, що зміни розроблені з урахуванням міжнародних рекомендацій та базуються на основі позиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.