В межах програми USAID «Мріємо та діємо» IREX у партнерстві з міжнародним благодійним фондом savED та GoGlobal забезпечують українські громади тимчасовими освітніми просторами. Це модульні приміщення на декілька класів, що дозволяють проводити офлайн-уроки або змішаний формат навчання для школярів вже зараз в умовах війни. Громади, на території яких школи постраждали внаслідок російської агресії, а також ті, що потребують розширення інфраструктури через збільшення кількості учнів, зокрема ВПО, можуть подати заявку на створення тимчасового освітнього простору.
Наприкінці липня в межах програми “Мріємо та діємо” відкрився перший тимчасовий освітній простір в Богданівці, що на Київщині. На початку повномасштабної війни тутешні учні пережили окупацію та обстріли, а місцева школа стала штабом російських окупантів і була спалена ними під час відступу з регіону. “ТОПчик” у Богданівці вдалося створити з нуля на місці порожньої земельної ділянки за півтора місяця. Простір став осередком офлайнового і безпечного навчання для 250 учнів та учениць 1-9 класів. Особливість простору — у безбар’єрності та дружності до дітей. Шість просторих класних кімнат із високими стелями обладнані комфортними меблями, планшетами, інтерактивним мультимедійними панелями та альтернативними джерелами енергії — є все необхідне для навчання. Такого рівня виконання це перший модульний тимчасовий освітній простір в Україні.
Тимчасові освітні простори споруджуються в межах програми USAID «Мріємо та діємо», що виконується IREX у партнерстві з БФ «savED» і ГО «ГО ГЛОБАЛ». Крім простору в Богданівці, ще два вже існують у громадах на півдні, де вже сотні школярів мають доступ до змішаного формату освіти у кілька змін.
“Тимчасовий освітній простір може стати хорошим варіантом для громад, які прийняли багато внутрішньо переміщених осіб. Таке рішення допоможе повернути дітей до очного формату навчання та забезпечити якісну освіту там, де школи не мають зараз такої можливості, а діти є”, - зазначає Любов Квасюк, керівниця освітніх проєктів програми USAID “Мріємо та діємо”, IREX.
Творці просторів також опікуються освітньою складовою проєкту, розробляючи освітні програми для учнів. Тому, функціонування ТОПів передбачає не лише формальне навчання, але й різноманітні позакласні заходи: гуртки та майстер-класи, тренінги з медіаграмотності, курси з мінної безпеки, кар’єрні консультації тощо.
“Протягом півроку ми плануємо відкрити ще 5 просторів у співпраці з партнерами та громадами. Але загалом є бюджет на більшу кількість ТОПів. І зараз питання в тому, як знайти населені пункти, де саме це рішення може допомогти. Там, де буде розташований простір, має бути безпечно. Тобто, поблизу модульного наземного ТОПа в громаді має бути укриття. Запрошуємо громади з усієї України, які мають такі
умови, користуватися можливістю встановити ТОП та отримати додаткові освітні можливості”, - розповідає співзасновниця фонду savED Ганна Новосад.
Подати заявку на створення тимчасового освітнього простору в громаді можна до 15 січня 2025 року. Зведення й облаштування — безоплатне і відбувається у тісній співпраці з місцевими громадами. Детальна інформація, критерії та подача заявки – на сайті проєкту.
Програма USAID «Мріємо та діємо» підтримує молодіжні інновації та підприємництво, сприяє активній участі молоді у прийнятті рішень та залученню молоді до вирішення проблем на національному та місцевому рівнях. Створюючи сприятливе середовище та відновлюючи доступ до формальних і неформальних освітніх можливостей, програма підсилює молодь на шляху реалізації мрій, ідей та дій спрямованих на демократичне та європейське майбутнє України.
savED— благодійний фонд, що займається відновленням доступу до освіти у громадах, що постраждали від війни. Фонд облаштовує укриття, освітні центри “Вулики”, відновлює постраждалі приміщення шкіл, облаштовує тимчасові освітні простори, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад через програму UActive. Фонд працює у Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській областях.