23 серпня до Дня Незалежності у
Кропивницькому, як і в інших 17 населених пунктах України, відбулась
Всеукраїнська акція «Година народовладдя», під час якої громадяни відповідали
на запитання: «Чи керуєте ви державою та містом?», могли долучитись до різних
активностей на користь свого міста. Організатором акції виступила Всеукраїнська
ініціатива “Активна Громада” від “Інституту Республіка”. За результатами “символічного голосування”:
22 громадянина керують державою, а 32 містом проти 54 осіб, які не керують
державою та 44 - містом.
Тиждень тому Інститут «Республіка» проводив всеукраїнське опитування, зокрема і в Кропивницькому, і як виявилось громадяни не поспішають застосовувати свої законні права для впливу на прийняття рішень місцевою владою. 47,9% громадян не знають свого представника в міській раді. Якщо ж говорити про районні в місті та обласну ради, то цей показник знаходиться на рівні 73,6% та 81,5% відповідно. Лише від 3% до 8% респондентів активно (1 раз на квартал) застосовують різні інструменти участі і 65,3 % жодного разу не застосовували жоден з інструментів. 88,4% опитаних громадян жодного разу не відвідували засідання місцевої ради. І лише 16,4% респондентів планують в майбутньому їх відвідувати.
Цікаво, що громадяни переважно знають про інструменти громадської участі для впливу на владу. Відтак про «звернення до депутата» знають 63,2% опитаних, колективне звернення — 48%, електронні петиції — 30,1, громадські слухання — 41,2%, місцеву ініціативу — 28,3%, збори громадян - 54,9%. Виходячи з цього, під час акції, координатори ініціативи розповідали місцевим мешканцям про види інструментів участі, як ними можна користуватись та показували структуру місцевого самоврядування і основних її гравців.
«Метою акції було - закликати громадян замислитися над тим, чи можуть вони впливати на долю свого міста і країни в цілому. Головні проблеми, що піднімались громадянами під час акції у були наступними: високий рівень смертності населення від серцево-судинних і судинно-мозкових, онкологічних захворювань, туберкульозу, неякісна питна вода, що подаєтьсяводогоном «Дніпро – Кіровоград», несанкціоновані забудови, зокрема в лісопарковій зоні міста, пагубна дія на здоров’я людей під час горіння сміттєзвалища на Завадівці, відсутність автобусів великої місткості на маршрутах міста, не належні умови для вільного пересування людей з обмеженими можливостями, брак робочих місць, заборона встановлювати автономне електро опалення, бездомні тварини та інше. Стратегія економічного і соціального розвитку міста до 2020 року має відповідати виключно інтересам громади та пройти консультації вади з громадянами, - повідомив організатор акції, регіональний координатор «Активної Громади» Анатолій Стоян.
Того ж дня представники “Активної Громади” занесли звернення із головними проблемами міста до міської ради з метою їх вирішення.
Примітка. ВГО “Інститут Республіка” - Всеукраїнське громадське об'єднання, яке розпочало свою діяльність у 1997 році завдяки правозахиснику Володимиру Чемерису. Довгий час організація працювала як суспільно-аналітичний центр та займалася переважно темою свободи мирних зібрань. Після “Революції Гідності” сфокусувала свою діяльність на активізації населення та підтримці 7 реанімаційних реформ в Україні.