Презентацією власного проекту «Якісна профільна освіта – кожній дитині» управління освіти Кіровоградської міської ради розпочало широку профорієнтаційну кампанію серед учнів дев’ятих класів.
Метою такого проекту є надання можливості дев’ятикласникам визначитися з тим, куди їм піти вчитися після закінчення цього навчального року. Вони можуть набути ґрунтовних знань з певного напрямку у школах з профільним навчанням або вступити до коледжу чи ліцею, або ж здобути робітничу професію в професійно-технічному навчальному закладі.
Із деталями проекту очільниця міської освітньої галузі Лариси Костенко ознайомила представників засобів масової інформації під час прес – конференції у міській раді.
– За допомогою проекту «Якісна профільна освіта кожній дитині» ми, освітяни, хочемо донести до учнів і їхніх батьків, що вони мають можливість усвідомлено, самостійно вибрати майбутній професійний шлях дитини, – зазначила Лариса Костенко. – Із 24 лютого по 6 квітня у 20 школах з профільним навчанням пройдуть дні відкритих дверей. На ці заходи колективи шкіл запрошують дев’ятикласників, їхніх батьків з усього міста, представників професійних навчальних закладів. Освітяни зі шкіл і ПНЗ розповідатимуть про навчання, а також знання та професії, які юнаки й дівчата зможуть в них одержати.
У березні плануємо провести для учнів 9 – 11-х класів виставку-презентацію навчальних закладів загальної середньої та вищої освіти, місцевих підприємств і їхньої продукції. Запросимо на неї і спеціалістів Державної служби зайнятості, і представників установ, підприємств, організацій, що мають вакантні робочі місця. Працівники служби зайнятості розкажуть учням про ті професії, які є перспективними. Адже, згідно зі статистикою, поки наші діти навчаються – 10-15 професій стають уже неактуальними на ринку праці. Нині попит існує на представників технічних спеціальностей, не вистачає на ринку праці конструкторів, ІТ-спеціалістів. Вважаю, що цей проект зацікавить кіровоградців, він допоможе визначитися учням з їхнім майбутнім професійним життям.
Кожна школа, яка бере участь у проекті, відзначила Лариса Костенко, розмістить на своєму сайті або свою презентацію, або відеоролик, який було представлено в кібернетико-технічному коледжі на презентації проекту «Якісна профільна освіта кожній дитині». На сайті міського управління освіти в розділі «Профільне навчання» розмістимо посилання на кожну таку презентацію та ролик.
Ініціатори проекту мають донести до людей також інформацію щодо професійних навчальних закладів. На жаль, звернула увагу начальник управління, раніше у школах за будь-які ціну намагалися залишати учнів після дев’ятих класів, щоб відкрилися десяті класи, не зменшилося навантаження вчителів, а звідси – і заробітна плата. А на профорієнтацію учнів, їхнє професійне майбутнє недостатньо звертали увагу. Якщо ж освітяни хочуть позитивних змін, то повинні змінитися самі й подумати, що є найкращим для наших учнів. Тому проект відбувається під гаслом «Якщо ми будемо навчати сьогодні так, як навчали вчора, то ризикуємо відібрати в наших дітей завтра». Їм необхідно пояснювати, що, можливо, краще піти навчатися в професійний навчальний заклад, здобути там робітничу професію й одночасно повну загальну освіту. А вже потім, з професією, обирати – навчатися далі чи йти працювати. Адже не секрет, що трапляються випадки, коли учні приходять у десятий клас, а вчитися не хочуть. І не можуть влаштуватися в ПНЗ, втрачають один або два роки.
Профільність, акцентувала Лариса Костенко – це поглиблене вивчення певного предмета чи близьких предметів, існують різні напрямки профільного навчання. З першого вересня у школах міста в десятих класах відкриють філологічний, фізико-математичний, інформаційно-технологічний, біолого-хімічний, економічний, історико-правовий, технологічний, військово-спортивний та інші профілі. Якщо дитина не зможе вибрати собі конкретний напрямок, то декілька шкіл запропонують їй універсальний: на всі предмети там виділять достатню кількість годин, щоб добре підготувати її до зовнішнього незалежного оцінювання. У дні відкритих дверей у школах буде проведене анкетування, будуть взяті до уваги побажання учнів-дев’ятикласників та їхніх батьків. Можливо, після опрацювання анкет ситуація дещо зміниться: замість відкриття у школі одного напрямку буде відкрито інший, на який охочих набагато більше.
У місті є школи, де учнів у десятому класі залишається від 8 до 16. І кожен з них, мабуть, хотів би навчатися за певним напрямком, але задовольнити бажання кожного немає можливості. Тому і пропонується універсальний напрямок. Потрібно зорієнтувати учня на профілізацію й розповісти, що в кожному мікрорайоні є школа, профіль якої може йому підійти, переконана Лприса Костенко.
Система освіти повинна змінюватися. Та концепція її розвитку, яку нині презентують на державному рівні, передбачає відокремлення початкової, основної і старшої шкільних ланок. У майбутньому старшу школу відкриватимуть лише там, де на паралелі буде не менше ста учнів. А це – щонайменше чотири класи. Якщо притримуватися цієї концепції, то у Кіровограді залишиться приблизно десять шкіл, які відповідатимуть таким вимогам. Тому вже зараз розпочато рух в цьому напрямку, щоб згодом не було як грім з ясного неба: з першого вересня замість 36 шкіл І – ІІІ ступенів залишаться лише десять.
За результатами набору на початку наступного навчального року до профільних класів міське управління освіти з’ясує, яких учнів набрали, як ті впоралися із завданнями (у десяті профільні класи буде відбір на конкурсній основ – тестування). А вже наприкінці 11-го класу зовнішнє незалежне оцінювання покаже, як їх навчила школа. І тоді батьки наступних дев’ятикласників та вони самі робитимуть вибір на користь того чи іншого навчального закладу вже не лише на основі профорієнтації. Таким чином виникне реальна конкуренція між закладами.
- Найкращим вчителям з тих, у яких «заберуть» старшокласників, надамо можливість працювати і в інших школах за сумісництвом, -повідомила очільник управління освіти. - До того ж, якщо в будь-якій зі шкіл набиратиметься 25 майбутніх десятикласників і їхні батьки нікуди їх не переводитимуть, то в такій школі десятий клас буде відкрито. Та все ж міське управління освіти прагне змінити спосіб мислення батьків і вчителів, довести їм необхідність того, що потрібно надати дитині і її батькам право вибору навчального закладу й перспективу здобути якісну освіту та конкурентоспроможну професію.
Тим, хто обере собі школу не за місцем проживання, а в іншій частині міста теж спробуємо допомогти. Так, уже існує попередня домовленість з міським головою щодо можливого запровадження для учнів проїзних квитків або іншого способу здешевити шлях до школи та з неї. Однак батьки мають пам’ятати, що краще знайти той заклад, який дасть дитині міцні знання, аби потім не витрачати гроші на репетиторів перед зовнішнім незалежним оцінюванням.
Якщо ж у якійсь школі виявиться багато старшокласників з різних мікрорайонів, то навчання там розпочинатиметься не о восьмій годині, а о дев’ятій, щоб учні встигали доїхати до неї ще до початку уроків.