Сьогодні, 18 лютого, на сайті «Кіровоград24» з 11 до 12 години триває інтернет-конференція на тему: «Декларування доходів громадян, отриманих у 2015 році» із заступником начальника Головного управління ДФС у Кіровоградській області Берестовенко Оленою Василівною.
Свої запитання надсилайте на електронну адресу: [email protected]
1. Доброго дня! Я працюю тамадою. Чи потрібно мені подавати декларацію та сплачувати податки?
Відповідає Олена Берестовенко: Податковим кодексом визначено, що платник податку, який отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку в органах державної податкової служби як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.
Таким чином громадяни, які отримували протягом звітного року доходи не від податкових агентів, зобов’язані до 1 травня року, що настає за звітним, надати податкову декларацію в якій відобразити суму отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання.
Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.
2. Цього року декларація про доходи подається на новому бланку. Мене цікавить, які саме зміни у новій декларації?
Відповідає Олена Берестовенко: Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року №859 (реєстрація в Мін’юсті України 26.10.2015 року за № 1298/27743) затверджено нову форму декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо її заповнення.
Вищезазначений наказ набув чинності 17.11.2015 року. Одночасно визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 року № 793 "Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.12.2013 року за № 179/24711.
Для зручності фізичних осіб у новій декларації об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Враховуючи це, за результатами 2015 року фізичні особи, які отримували доходи не від податкових агентів (зокрема, від інших фізичних осіб) та іноземні доходи, визначають податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в одній податковій звітності. При цьому подання будь-якої додаткової звітності не передбачається.
Для спрощення та зменшення часу для її заповнення обсяг зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків – з 7 до 4.
Тепер додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу при:
·отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, у випадках передбачених Податковим кодексом;
·операціях з інвестиційними активами;
·отриманні іноземних доходів;
·визначенні оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності. Значна кількість інформації, яка раніше заповнювалась в додатках, наразі відображається в самій декларації.
Так, інформація про уповноважену особу, яка раніше відображалась в окремому додатку, тепер відображається в декларації.
Фізичні особи, які мають намір скористатися правом на податкову знижку раніше заповнювали декларацію і додаток, в якому визначали реквізити всіх первинних документів за понесеними витратами.
Тепер такі фізичні особи заповнюють лише декларацію, в якій відображають загальну суму понесених витрат та суму податку до повернення.
Відомості щодо відчуження нерухомого (рухомого) майна відображаються в додатку без заповнення додатку та переліку відчуженого майна.
Інформація про отримані доходи та перелік майна, яке надається в оренду (суборенду) також без заповнення додатку відображається в декларації.
Крім того, якщо за результатами перерахунку податку з доходів, отриманих від двох та більше податкових агентів у випадках передбачених законодавством, виникає від’ємне значення, такий платник податку за результатами 2015 року має право задекларувати суму податку на доходи фізичних осіб до повернення з бюджету.
Одним з нововведень є те, що платник податків самостійно визначає свій статус: громадянин; особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність або підприємець, який перебуває на загальній системі.
Нова декларація передбачає визначення категорії, до якої відноситься платник податків (рядок 8 розділу І декларації): громадянин; особа, яка проводить незалежну професійну діяльність; підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).
Податковим законодавством установлені такі строки для подання декларації:
громадянин та особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;
підприємець – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).
3. Чипотрібно в декларації відображати військовий збір? Дякую за відповідь!
Відповідає Олена Берестовенко: Кампанія декларування у 2016 році має свої відмінності від попередніх років. У зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 норми Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» щодо поширення на фізичних осіб порядку оподаткування доходів військовим збором, за результатами 2015 року фізичні особи визначають податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.
Відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб загальний річний оподатковуваний дохід, який включає доходи як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. Ставка збору – 1,5 відс. об'єкта оподаткування. При цьому нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ. Підпунктом 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Отже, за результатами звітного податкового року платник податку – фізична особа повинен подати декларацію про майновий стан і доходи та визначити податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору. З цією метою з 01 січня 2016 року введено в дію нову декларацію, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 за № 859.
Сума військового збору, що підлягає сплаті платником податків самостійно до бюджету за результатами звітного року вказується у рядку 24.1 розділу IV нової декларації, а сума податку на доходи фізичних осіб – у рядку 23.1 розділу IV нової декларації.
4. Скажите пожайлуйста, декларацію про доходи нужно подавать лично или можна её подать другим образом?
Відповідає Олена Берестовенко: Податкову декларацію про майновий стан і доходи можна подати до контролюючого органу в один із таких способів за вибором платника податку:
· особисто платником або уповноваженою на це особою;
· відправити поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
· передати засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.
При цьому поштове відправлення слід здійснити не пізніше, ніж за 5 днів до закінчення граничного терміну подання Податкової декларації про майновий стан і доходи, а при поданні в електронній формі — не пізніше закінчення останньої години дня, у якому минає такий граничний термін.
Крім цього, слід зазначити, що обов'язок щодо заповнення та подання Податкової декларації про майновий стан і доходи від імені платника податку покладається на таких осіб:
· опікуна або піклувальника — щодо доходів, отриманих малолітньою/неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;
· спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців) — щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;
· державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.
5. Я частный предприниматель, могу ли я получить налоговую скидку на оплату учебы ребенка?
Відповідає Олена Берестовенко: Відповідно до пп. 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 розд. IV Податкового кодексу України загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п.164.6 ст. 164 розд. IV Податкового кодексу України, тобто на суму ЄСВ та на суму податкової соціальної пільги за її наявності тощо.
Відповідно до пп.14.1.48 п. 14.1 ст. 14 розд. I Податкового кодексу України заробітна плата для цілей розд. IV Податкового кодексу України —основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом.
Отже, суб'єкти господарської діяльності — фізичні особи не можуть скористатися правом на податкову знижку, якщо отримують доходи лише від підприємницької діяльності. Реалізувати право можна лише за умови, що у звітному податковому році отримуватимуться доходи у вигляді заробітної плати.
6.Доброго дня. Я сплатила податок на доходи фізосіб у нотаріуса при оформленні угоди продажу квартири. Чи можна мені не подавати декларацію?
Відповідає Олена Берестовенко: Так, в такому випадку декларацію подавати не потрібно, але за умови, якщо інших доходів Ви не отримували.
Відповідно до п. 179.2 ст. 179 розд. IV Податкового кодексу України обов'язок платника податку щодо подання Податкової декларації про майновий стан і доходи вважається виконаним, якщо він отримував доходи від операцій продажу чи обміну майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб.
7. Я переобладнав своє авто і використовую газ. Чув, що начебто можна повернути частину коштів. Що для цього треба зробити?
Відповідає Олена Берестовенко: Відповідно до Податкового кодексу платник податку має право включити до податкової знижки витрати, сплачені платником податку у зв'язку з переобладнанням транспорту, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.
До податкової знижки включаються фактичні витрати платника, понесені протягом року, підтверджені платіжними та розрахунковими документами.
Процедура переобладнання транспортних засобів, зокрема для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива, встановлена Порядком переобладнання транспортних засобів, затвердженим постановою КМУ від 21.07.10 №607. Згідно з цією Постановою власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання транспортного засобу, що переобладнаний відповідно до правил, нормативів і стандартів України.
За результатами такого оцінювання видається сертифікат відповідності для переобладнаних автобусів та акт технічної експертизи або сертифікат відповідності для інших транспортних засобів, що переобладнані.
Таким чином, фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива), для отримання податкової знижки повинна подати документи, що підтверджують витрати для переобладнання транспорту, сертифікат відповідності та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).
8. Чи можна включити у 2016 році до складу податкової знижки витрати, понесені на лікування?
Відповідає Олена Берестовенко: Зазначена у пп. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 розд. IV Податкового кодексу України податкова знижка на суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення тощо, буде застосовуватися тільки після прийняття закону про обов'язкове медичне страхування. За наслідками 2015 року вона не надається.
9. Я студент – заочник, працюю, скажіть, чи маю я право на податкову знижку, якщо для оплати навчання я брав кредит?
Відповідає Олена Берестовенко: У Податковому кодексі України немає жодних застережень щодо безпосередніх джерел походження коштів, сплачених за навчання.
Таким чином, враховуючи те, що сума позики (кредиту) спрямована на оплату навчання, є поворотною і платник податку несе фактичні витрати на її повернення, такий платник має право брати витрати на оплату навчання кредитними коштами до розрахунку податкової знижки.
10. Доброго дня! Я подала декларацію на податкову знижку 8 лютого. Підкажіть будь-ласка, коли я можу очікувати на повернення грошей?
Відповідає Олена Берестовенко: Відповідно до п. 179.8 ст.179 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.