Візитною карткою міського літературно-меморіального музею І.К. Карпенка-Карого стали щорічні обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання, які з роками набувають все більшої популярності, повідомляєтсья на сайті міської ради.
Даний проект було започатковано у 2008 році музеєм, інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. Василя Сухомлинського та обласною організацією Національної спілки краєзнавців України.
Куценківські читання – данина шани й пам’яті знаному в Україні вченому-літературознавцю, доктору філологічних наук, професоруКіровоградського державного педуніверситету ім. В. Винниченка, члену НСПУ Леоніду Васильовичу Куценку, який сприяв поверненню в Україну імені та творчого спадку уродженця нашого краю, одного з кращих поетів ХХ століттяЄвгена Маланюка. Вчений також дослідив цікаві сторінки життя відомих та маловідомих письменників, серед яких Дмитро Чижевський, Микола Зеров, Юрій Дараган, Микола Куліш, Микола Вороний, Леонід Чернов-Малошийченко, Наталія Лівицька-Холодна, Микола Чирський та ін. Він автор 19 книг, більшість з яких присвячені Євгену Маланюку.
Мета читань - створення умов для розвитку краєзнавчих досліджень на території Кіровоградської області, залучення широких кіл громадськості, студентської та учнівської молоді до проблем дослідження та збереження історико-культурної спадщини краю.
Читання проводяться у день народження Куценка Л.В. - 15 лютого. Цього року вони проходитимуть удев’ятий раз і присвячені 25-річчю Незалежності України. Тема незалежності нашої держави актуальна як ніколи. Вкотре український народ стоїть перед вибором, змушений відстоювати свою незалежність та суверенітет.
У читаннях братимуть участь 38 доповідачів, серед яких: викладачі та студенти КДПУ ім. В.Винниченка, музичного училища, інституту післядипломної педагогічної освіти, співробітники музеїв, бібліотек, архіву, представники навчальних закладів Світловодського, Олександрійського, Долинського, Кіровоградського районів та творча інтелігенція Кіровограда. Виступи учасників конференції присвячені внеску видатних земляків у процес розвитку та становлення української державності, краянам, які стояли і стоять на захисті суверенітету та територіальної цілісності України, культурно-мистецьким подіям на терені краю, пошуково-дослідницькій діяльності музеїв, бібліотек, архівів, навчальних закладів, громадських організацій.
У рамках заходу відбудеться дві презентації:
- виставки «Стилетом і Стилосом», яка створена науковцями музею І.К. Карпенка-Карого і присвячена письменникам-землякам, що внесли свій вагомий внесок у боротьбу за незалежність України;
- збірки поетичних творів «Ми не хочемо війни» учнів Світловодської ЗШ № 10.
Минають роки, але незмінною залишається пам'ять про славного сина українського народу, науковця, патріота Леоніда Васильовича Куценка, який залишив помітний слід не тільки в літературознавстві, а й в історії Кіровоградської області. І те, що інтерес до Куценківських читань не зменшується з роками - яскраве свідчення цьому.