Верховна рада 13 травня у першому читанні схвалила законопроєкт №13256. Він вносить зміни до бюджетного кодексу для реалізації угоди між США й Україною про надра. За це проголосували 286 парламентарів. Проти й тих, хто утримався, не було. 36 нардепів не голосували. Суспільне проаналізувало, як голосували за цей законопроєкт депутати з Кіровоградської області.
Повністю результати поіменного голосування за проєкт закону №13256 (про внесення змін до бюджетного кодексу України щодо реалізації угоди між урядом України та Урядом США про створення американсько-українського інвестиційного фонду відбудови) можна переглянути тут.
Законопроєкт підтримали п'ятеро з семи депутатів від Кіровоградщини. Це представники фракції "Слуга народу" Олександр Дануца та Юрій Кузбит, Богдан Торохтій з групи "Партія "За майбутнє", Олег Воронько з депутатської групи "Відновлення України" та позафракційний депутат Олесь Довгий.
Ігор Мурдій зі "Слуги народу" не голосував.
Олег Тарасов зі "Слуги народу" був відсутній під час парламентського засідання.
За словами очільниці комітету Роксолани Підласої, зміни до бюджетного кодексу потрібні для втілення положення про наповнення американсько-українського інвестиційного Фонду відбудови (його створення передбачає угода про надра).
Зокрема, йдеться про механізм формування українського внеску до фонду. Внесок України складатиметься з половини доходів, отриманих після набрання чинності угодою від:
- ренти за видобування корисних копалин за новими ліцензіями;
- плати за нові спецдозволи на користування надрами;
- реалізації державної частки продукції за новими угодами про розподіл продукції.
Ці гроші зараховуватимуться до спеціального фонду держбюджету і (за рішенням головного розпорядника) спрямовуватимуться до Фонду відбудови.
За попередніми оцінками, внесок України до фонду складе близько трьох мільярдів гривень за п'ять років.
Що відомо про підписання угоди про надра
У ніч на 1 травня Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин й вона стосується 57 мінералів. Вона встановлює політичні параметри співпраці. Водночас чимало деталей будуть прописані у наступній, "технічній угоді".
Американський президент Дональд Трамп заявив, що підписання угоди про надра, "захистить" інвестиції США та фінансову допомогу, яку Вашингтон надає Києву. На його думку, угода "можливо" сприятиме припиненню війни РФ проти України. Держсекретар США Марко Рубіо також назвав угоду "кроком до припинення війни".
Президент Володимир Зеленський заявив, що угода про економічне партнерство між країнами, це "практичний результат" перемовин з Трампом у Ватикані.
Після підписання угоди видання Kyiv Post з посиланням на джерела повідомило, що адміністрація Трампа схвалила експорт зброї до України на щонайменше 50 мільйонів доларів.
8 травня Верховна рада ратифікувала угоду про надра, корисні копалини та рідкісноземельні метали між Україною та США.