9 січня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про зміни до Закону "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо обліку під час підготовки призовників. Проєкт схвалили 298 голосами, жоден депутат не проголосував проти й не утримався, 21 — не голосував. Суспільне дізнавалось, як голосували парламентарі-представники Кіровоградської області.
В ухвалених змінах, серед іншого, йдеться про те, що жінок-добровольців перед базовою підготовкою беруть на військовий облік призовників за власним бажанням, а юнаки, що перебувають за кордоном і яким виповнюється 18 років, можуть стати на облік, не приїжджаючи в Україну.
Повністю результати поіменного голосування за законопроєкт №12076 (про внесення змін до Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки) можна переглянути тут.
Підтримали законопроєкт представники фракції "Слуга народу" Олександр Дануца, Ігор Мурдій та Юрій Кузбит, представник групи "Партія "За майбутнє" Богдан Торохтій, а також Олег Воронько з депутатської групи "Відновлення України".
Позафракційний депутат Олесь Довгий та Олег Тарасов з фракції політичної партії "Слуга народу" були відсутні під час парламентського засідання.
У Міноборони зазначили, що модернізація обліку призовників – це ще один крок до прозорої та ефективної системи обліку призовників.
"Ці зміни значно розвантажать територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, нададуть більше можливостей для ефективного управління ресурсами. Призовники отримають сучасні та зручні інструменти для виконання вимог закону, а військові частини – гнучкі механізми для рекрутингу ".
Що передбачає закон:
- 17-річні юнаки тепер можуть стати на військовий облік дистанційно через "Резерв+" або особисто у ТЦК та СП;
- скасовані бюрократичні комісії з питань взяття на облік призовників та початкових медоглядів;
- медогляд залишиться обов’язковим, але його проводитимуть безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби або піч час базової військової підготовки, яку проходитимуть студенти закладів вищої освіти;
- жінки, які виявили бажання проходити базову військову службу, за власною заявою ставатимуть на облік призовників, а після завершення служби їх братимуть на військовий облік військовозобов'язаних за власним бажанням;
- військове звання "рекрут" присвоюватимуть до завершення базової підготовки;
- командири військових частин отримали можливість оформлювати призов добровольців у день їх прибуття до частини.