Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: політика
Автор: Наталка Бахамент, рух "Чесно"
Дата: 18 листопада, 12:20
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/politics/2024/11/18/vidkrita-kuhnja-jak-miskradi-obltsentriv-pokazujut-robotu-svoih-komisii.htm
політика, 18 листопада, 12:20

Відкрита кухня: як міськради облцентрів показують роботу своїх комісій

Наталка Бахамент, рух "Чесно"


Показувати чи не показувати — більше не питання. У жовтні минуло два місяці, як місцеві ради зобов’язали проводити засідання сесій та комісій під прицілом камер. Про сесії ми розповідали раніше. Ситуація з постійними комісіями (ПК) дещо відрізняється. 


Лише п’ять міських рад обласних центрів (24%) не публікували відео із засідань комісій до 14 серпня. Чотири (19%) запровадили оприлюднення у 2024 році, решта (57%) роблять це вже кілька років поспіль, а три ради транслюють засідання комісій майже десятиліття. 


Дві третини рад незалежно від формату зібрання (очного, дистанційного чи змішаного) транслюють засідання комісій наживо. 


За два місяці від початку дії норм закону міськради обласних центрів на своїх офіційних сайтах або YouTube-каналах розмістили понад три сотні відео (трансляцій і записів). Дві ради — жодного, причому одна із них мала зібрання. 


Рух ЧЕСНО проаналізував, які проблеми виникають у міських рад під час відеофіксації засідань постійних комісій. Дані зібрані станом на 14 жовтня 2024 року. У дослідження не включали окуповані Донецьк і Луганськ, а також Херсон, де після деокупації повноваження виконує міська військова адміністрація. 


Покажіть чернетки


Засідання сесій міських рад завжди привертали більшу увагу медіа, ніж засідання постійних комісій. Однак саме там члени комісії визначають, проєкт якого рішення потрапить у порядок денний сесії, а якого — відправиться у смітник. За погоджені комісією проєкти депутати у залі частенько голосували без обговорення. І тільки згодом ставало зрозуміло, яке саме рішення ухвалили. Це покликані змінити нові норми закону “Про місцеве самоврядування”, що вимагають публікувати трансляції онлайн чи записи засідань ПК: невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після його проведення.


“Це про контроль громадянського суспільства. Давайте чесно: звісно, представникам комісій земельних, напевно, це не сподобається, тому що, коли в порядку денному сто питань, з яких 98 — земельні, які голосуються пакетом, то, напевно, це не зовсім правильно”, — так пояснював важливість прозорої роботи постійних комісій голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету ВРУ з питань організації держвлади та місцевого самоврядування Віталій Безгін. 


І от за два місяці від початку дії норм закону міськради обласних центрів на своїх офіційних сайтах або YouTube-каналах розмістили 331 відео засідань комісій. Найбільше — Дніпровська (34), Київська (41) та Львівська (51). Жодного відео немає у міськради Івано-Франківська (від 2 серпня тут не було сесій і засідань комісій) та Харкова (протоколи засвідчують проведення засідань комісій). 


66% рад обласних центрів транслюють зібрання онлайн. Ролики постфактум викладають Запоріжжя, Суми, Ужгород, Черкаси і частково Львів. 


Лише п’ять міських рад облцентрів (24%) не публікували відео засідань комісій до 14 серпня: Вінницька, Житомирська, Івано-Франківська, Ужгородська й Харківська. Остання — єдина, що не оприлюднює відео й досі. Чотири ради практику трансляцій чи розміщення відеозаписів запровадили у 2024 році: Запорізька (травень), Тернопільська (січень), Хмельницька (червень) і Чернігівська (серпень). Решта (57%) оприлюднює фіксацію зібрань уже кілька років поспіль, а Чернівецька та Миколаївська ради транслюють засідання комісій ще із 2016 року. Тож не дивно, що мер Миколаєва підтримував впровадження закону:


“Одним з адвокатів із боку громад був пан Сєнкевич — миколаївський міський голова. Якщо Миколаїв, який страждав від постійних ударів РСЗВ і був фактично на лінії нашої боротьби, за відкритість і прозорість, то говорити, що якісь питання можуть бути десь на Закарпатті — така мова не має стояти”, — казав Віталій Безгін.


Протоколи засідань розміщують майже всі міськради, крім Сумської: на її сайті останній викладений у вільний доступ протокол датований 20 травня 2024 року. Ці документи стають у пригоді, коли неможливо зрозуміти, про що мовиться на засіданні, адже частина трансляцій і відеозаписів мають низьку якість звуку й відео. Про ймовірність виникнення такої проблеми попереджала Асоціація міст України напередодні ухвалення закону:


“Обов’язковість запровадження таких трансляцій гостро ставить питання фінансового забезпечення її реалізації, а також технічної і організаційної здатності її реалізації органами місцевого самоврядування малих громад (обладнання, персонал, належні канали доступу до інтернету тощо), а жителів — технічна можливість її переглянути. Вважаємо, такий крок доцільно впроваджувати поетапно (починаючи з великих територіальних громад) і з достатніми для реалізації кроками”. 


На практиці забезпечити якість трансляцій виявилося непростим завданням навіть для обласних центрів. 


Під тиском закону


П’ять міських рад обласних центрів не публікували відео із засідань комісій до 14 серпня: Вінницька, Житомирська, Івано-Франківська, Ужгородська й Харківська. Остання не робить цього й досі.


У Вінницькій міській раді є сім постійних комісій, які збираються очно та здійснюють онлайн-трансляцію засідань на YouTube-каналі міськради від 15 серпня цього року. За два місяці — 17 відео. Кожна ПК має свою окрему сторінку на сайті, що містить інформацію про склад, звіти, протоколи та відеозаписи засідань. Самі протоколи оперативно оприлюднюють, а з початку дії змін до закону до них додали поіменний список голосувань. 


У Житомирській міській раді — п’ять постійних комісій, що збираються очно. Засідання транслюють онлайн починаючи з 20 серпня 2024 року. За проаналізований час на YouTube-каналі міськради відбулося десять трансляцій, і протоколи семи із них можна знайти на сайті. Рекомендації та висновки тут ідуть у “пакеті” документів, який потрібно скачати разом із протоколом, де зазначений поіменний список голосування. Його почали додавати з 27 червня цього року.


В Ужгородській міській раді чотири комісії. Записи засідань викладають в окремому розділі на сайті. Наприклад, за 7 жовтня оприлюднили на наступний день. Найдавніший ролик — від 14 серпня. Протоколи публікують “пачками”. Так, чотири документи бюджетної ПК розмістили на сайті 25 вересня (за 20 й 25 червня, 4 і 15 липня), ще три опублікували 27 вересня (за 19 липня, 20 серпня та 3 вересня). 


Скриншот із сайту Ужгородської міської ради


Івано-Франківська міська рада має шість постійних комісій. За проаналізований період тут не було засідань. Проте відео засідань ПК на YouTube-каналі міськради до 14 серпня не публікували. Протоколи комісій оприлюднюють на сайті. Останньою збиралася постійна депутатська комісія з питань містобудування та земельних відносин, оренди та приватизації комунального майна 2 серпня 2024 року. У протоколі вже були зазначені результати поіменного голосування. 


Харківська міська рада має десять постійних комісій. Засідання відбуваються і в дистанційному, і в очному форматі. Такий висновок можна зробити із назв протоколів. Окремих розділів для кожної ПК на сайті немає — документи можна знайти на порталі “Єдиний міський реєстр актів”. За два аналізовані місяці 12 нових протоколів. А от відео із засідань постійних комісій ані на сайті, ані на YouTube-каналі, ані на Facebook-сторінці Харківська міськрада не виставляє. Такої вимоги не знаходимо і в положенні про постійні комісії.


Підготувалися до невідворотного


Запорізька, Тернопільська, Хмельницька та Чернігівська міські ради запровадили публікацію відео із засідань постійних комісій цьогоріч. 


Засідання восьми постійних комісій Запорізької міської ради відбуваються в очному форматі. Із 25 травня записи розміщують на сторінці муніципального телеканалу “МТМ Запоріжжя”. Варто відзначити не надто якісний звук. Посилань на ролики на вебресурсі міськради знайти не вдається. Регламент чітко визначає терміни для публікації документів ПК: негайно, але не пізніше наступного робочого дня. Вони містяться в окремому розділі та згруповані відповідно до комісії. За два місяці на сайті є п’ять протоколів, хоча, згідно з відеозаписами, відбулося 11 засідань. Станом на 28 вересня протоколу засідання комісії з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення за 18 вересня не було. 


У Тернопільській міській раді сім постійних комісій, що засідають у змішаному форматі. Транслюють засідання на YouTube-каналі. За два місяці — сім трансляцій. У такому форматі депутати, згідно із наявним відео, працюють із 17 січня цього року. Протоколи викладають у відкритий доступ за три–шість днів після засідання. 


Хмельницька міська рада має сім постійних комісій, що працюють в очному форматі. Розміщувати на сайті посилання на  онлайн-трансляції на YouTube-каналі почали з 14 серпня. Втім, на самому YouTube відео з’являлися раніше — з 13 червня цього року. На жаль, звук недостатньо якісний, аби без проблем розуміти промовлене спікерами. Усього на каналі є 12 відео із засідань ПК. Згідно з положенням про ПК, протокол повинен бути опублікований не пізніше ніж через п’ять робочих днів від дня засідання. Наприклад, 17 жовтня вже були протоколи за 16-те число.


У Чернігівській міській раді діє шість постійних комісій. Починаючи з 14 серпня проходили засідання чотирьох із них. Про це можна дізнатися із розділу “Відеоархів засідань постійних комісій”. Він створений напередодні початку дії законодавчих новацій. Перше відео датоване 9 серпня. До 14 жовтня оприлюднили ще сім. Звук — незадовільний. Чи транслюють наживо, чи записи засідань із відео — визначити не вдається. Свого YouTube-каналу міськрада не має. 


Запровадили тренд


Більш як половина міських рад почали показувати засідання своїх комісій задовго до 14 серпня 2024-го. Першими були Миколаївська, Київська та Чернівецька, вони робили це вже у 2016 році. 


У Чернівецькій міській раді функціонує шість постійних комісій. Від 14 серпня на YouTube-каналі провели 24 трансляції (деякі засідання мають по дві частини). На відміну від сесій, посилань на відео комісії на офіційному вебпорталі немає. А на YouTube найдавніше відео із засідань ПК, яке вдалося знайти, датоване 4 листопада 2016 року. Протоколи публікують у визначені п’ять днів. 


Засідання п’яти постійних комісій Миколаївської міської ради проходять у форматі відеоконференцій на YouTube-каналі. Найперше відео датоване 5 липня 2016 року. З 14 серпня тут відбулося 13 засідань ПК. Про це свідчать відеотрансляції та порядки денні. Строки оприлюднення протоколів не визначені. Наприклад, комісія з питань прав людини збиралася 22 серпня, 19 вересня та 2 жовтня. Станом на 14 жовтня на сайті був лише протокол першого засідання. 


Така ж ситуація зі ще трьома комісіями, а останній протокол ПК з питань ЖКГ датований 27 липня. Самі ж засідання відбувалися 27 серпня і 14 вересня. 


У Дніпровській міській раді 11 постійних комісій. Транслюють дистанційні засідання онлайн і на сайті, і на YouTube-каналі. Найперша трансляція засідань ПК на вебресурсі датована 22 грудня 2020 року, а на YouTube-каналі міськради — 11 березня 2022 року. За два місяці — 34 нові відео. 


У відповідній вкладці сайту Київської міської ради є перелік усіх 15 ПК з розширеним меню. Комісії засідають в очному форматі та транслюють зібрання наживо. За два місяці — 41 трансляція. Є відеоархів на самому сайті. Найдавніша онлайн-трансляція ПК датована 5 вересня 2016 року. Положення про постійні комісії дає дев’ять календарних днів на публікацію. Переважно їх розміщують у день засідання. Втім, протокол за 28 серпня з’явився на сайті 17 вересня. Важливо, що є дата завантаження.


Сім постійних комісій Кропивницької міської ради збираються офлайн із трансляцією онлайн (щонайменше розміщують на YouTube-каналі відео у вкладці “Наживо”) з 1 травня 2023 року. За два місяці — дев’ять нових відео. Звук невисокої якості. Кожна із ПК на офіційному сайті має розширене меню, де відображаються і протоколи, і посилання на відеозаписи. Наприклад, комісія з питань екології з 14 серпня засідала тричі: 15 та 27 серпня й 10 жовтня. Усі відео є, а протоколу останнього зібрання немає. І навпаки: архітектурна комісія збиралася 14 серпня, це засвідчує протокол, проте відеозапису немає. Крім того, тут не вказують, коли саме документ виставили на сайт.


Сім ПК Луцької міської ради збираються і онлайн, і офлайн. Відео транслюють на YouTube-каналі з 28 липня 2020 року. За два місяці  — 11 відео у вкладці “Наживо” і ще три завантажили. Значний недолік: у заголовку немає назви комісії. Документи із засідань є в меню “Протоколи комісій 8 скликання”. Тут їх розміщують за порядковим номером, не вказуючи дати проведення. За проаналізований час усі протоколи, крім засідання 11 жовтня, оприлюднені. 


Львівська міська рада має 12 постійних комісій. Відеофіксація розпочалася 24 грудня 2020 року. На тепер засідання відбуваються у змішаному форматі. За два місяці від початку дії закону опублікували 51 ролик на сайті в розділі “Трансляції”, але, зважаючи на дати опублікування, йдеться також про записи. Наприклад, запис засідання комісії законності за 30 серпня 2024 року з’явився 23 вересня. Одразу три засідання ПК із підприємництва за 30 липня, 3 та 10 вересня опублікували “пакетом” того ж дня. І так в 11 з 12 комісій. А закон вимагає негайного оприлюднення. 


Взагалі немає відео засідання ПК із землекористування за 12 вересня. Про те, що воно відбулося, свідчить протокол. Документи із зібрань можна знайти на Інформаційному порталі депутатів Львівської міської ради.


В Одеській міській раді теж 12 ПК. Одна із них — з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції, схоже, не збирається, бо останнє засідання датоване 24 листопада 2021-го. Решта засідає в очному форматі з онлайн-трансляцією. Перше відео — за 20 січня 2021 року. Відео і звук високої якості, адже працюють із мікрофонами. Знайти інформацію про діяльність ПК можна на депутатському порталі “Твій депутат Одеської міської ради”. Згідно із положенням про ПК, протоколи засідань оформляються протягом п’яти робочих днів. Переважно їх публікують вчасно. Виняткова ситуація з ПК з питань просторового розвитку, землеустрою та регулювання земельних відносин: з восьми засідань за два місяці на сайті є один протокол. 



У Полтавській міській раді п’ять комісій. Засідання проходять у змішаному форматі та транслюються онлайн. Найдавніше відео — від 29 липня 2022 року. За два останні місяці, згідно з YouTube-каналом міськради, було сім зібрань, з яких є чотири протоколи. Знайти їх можна через пошуковик “Документи” у розділі “Інші документи”. 


Рівненська міська рада має шість ПК. Засідання відбуваються в очному режимі та транслюються онлайн на YouTube-каналі міськради. Перша трансляція датована 28 січня 2021 року. З 14 серпня по 14 жовтня тут було 14 трансляцій (назви комісій не підписані). Положення містить чіткі терміни опублікування протоколів: 15 робочих днів. Цих строків не завжди дотримуються. Наприклад, протокол засідання ПК з питань архітектури від 21 серпня з’явився на сайті через 17 робочих днів. 


У Сумській міській раді є п’ять комісій. Відеозаписи засідань розміщують на YouTube-каналі. Перша трансляція відбулася 29 грудня 2020 року. А вже від 13 травня 2021-го з’явився переклад на жестову мову. З початку повномасштабної війни трансляції поставили на паузу. Їх поновили 5 вересня. Відтоді є шість роликів. На них видно, що засідання проходять і офлайн, і онлайн. Проблема із протоколами — останній датований ще 20 травня 2024 року. 


У Черкаській міській раді сім постійних комісій. Збираються офлайн, а записи розміщують на YouTube-каналі (десять за два місяці). Не завжди одразу. Наприклад, засідання комісії з питань гуманітарної та соціальної політики за 28 серпня з’явилося на YouTube 30 серпня. А засідання комісії з питань регламенту 3 вересня — 9 вересня. Закон таких строків не визначає. Протоколи публікують приблизно через тиждень після зібрання.


Міські ради обласних центрів переважно дотримуються нового законодавства. Варто звернути увагу на кілька аспектів. По-перше, частина сайтів потребує оновлення функціональності (немає розділів із відеотрансляціями, відео на YouTube невпорядковані чи не підписані). По-друге, відеозаписи не завжди якісні й доступні для сприйняття. Це може бути пов’язано, з одного боку, із додатковими витратами на забезпечення якісного запису чи трансляції: один мікрофон і камера не здатні забезпечити якість, а витрачати кошти на обладнання в умовах війни, мабуть, вважають недоцільним. А з іншого — з формальним виконанням норми закону. По-третє, допомогти “розшифрувати” неякісне відео могли б друковані протоколи засідань комісій, які містять результати поіменного голосування. Їх переважно оприлюднюють, проте часто із затримкою в часі. 


Рух "Чесно"

1130Переглядів
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: