Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: фотогалерея
Автор: Оксана Завіна
Дата: 1 липня, 16:17
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/photo/2025/07/01/stazhuvannja-u-litvi-dosvid-inkljuzivnosti-ta-dostupnosti-v-bibliotekah.htm
фотогалерея, 1 липня, 16:17

Стажування у Литві: досвід інклюзивності та доступності в бібліотеках

Оксана Завіна


Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського як переможниця конкурсу «Бібліотека року»долучилась до міжнародного стажування «Розмаїття бібліотечних послуг та аудиторій», основною метою якого було ознайомлення з інклюзивними послугами, що надаються литовськими бібліотеками. Програма передбачала візити до п’яти бібліотек, серед яких:Литовська аудіосенсорна бібліотека,Національна бібліотека Литви імені МартінасаМажвідаса,Литовська окружна бібліотека імені Адама Міцкевича,Каунаська міська публічна бібліотека імені ВінцасаКудірки,Нова Вільнюська бібліотека, яка є однією з 16 філій Центральної бібліотеки міської м. Вільнюс.


Спільною рисою усіх відвіданих установ є акцент на доступності – фізичній, інформаційній, цифровій та сервісній.  Адже у сучасному світі кожна людина потребує простору, орієнтованого на її зручність, комфорт і повагу.Бібліотеки облаштовані сучасними книгоматами, мають інноваційні інтер’єри, автоматизовану систему видачі літератури. Усі книги мають штрихкоди та захист від викрадення, що спрощує обслуговування та підвищує рівень безпеки фондів.


Особливо вразила Литовськааудіосенсорна бібліотека, яка сприяє задоволенню культурних та інформаційних потреб людей, що мають вади зору та порушення фізичних функцій. Для їхнього користування у бібліотеці є аудіокниги, література шрифтом Брайля, а також для зручності пересування на усіх поверхах розміщена спеціальна тактильна плитка, що сприяє орієнтації у просторі та допомагає уникнути небезпек. Її фахівці реалізуютьпроєктELVIS– віртуальна бібліотека для людей, які не можуть читати звичайний друкований текст. Платформа налічує понад 16 000 озвучених книжок, фільми з аудіозаписом, цифрові книги (у форматах PDF, DAISY, EPUB), цифрові публікації шрифтом Брайля та аудіовистави. Книги озвучуються професійними дикторами та акторами у студії бібліотеки. Платформаміститьпонад200 книжок українською мовою.Фахівці бібліотеки також організовують виїзні зустрічі в громадах за допомогою спеціального автобуса (ELVISBus). Вони відвідують бібліотечні філії, культурні установи, беруть участь у фестивалях та книжкових ярмарках. Адміністратори платформи ELVIS навчаютьбібліотекарів та користувачів опанувати цифровий контент віртуальної бібліотеки.


Особливим і теплим моментом під час стажування стала зустріч з українцями, які не лише знайшли прихисток у Литві, а й активно долучилися до роботи у бібліотеках Вільнюса.


Також литовські колеги поділилися досвідом реалізації освітніх ініціатив, презентували простори творчості та провели екскурсію старим містом Вільнюса.Їхні історії, щирість і прагнення бути корисними надихають і нагадують про силу підтримки та солідарності.


Окремо варто відзначити участь бібліотек у загальнонаціональній програмі «Культурний паспорт» - ініціативі Міністерства культури Литви, яка надає учням загальноосвітніх закладів фінансову підтримку для відвідування культурних подій. У межах цієї програми Бібліотеки організовують майстер-класи, екскурсії, виставки та інтерактивні заняття, тим самим сприяючи розвитку естетичного мислення, креативності та зацікавлення дітей культурною спадщиною.


Щиро вдячна керівництву нашої бібліотеки за підтримку і віру у молодих фахівців, за надану можливість участі у міжнародному стажуванні, а також за створення сприятливих умов для професійного зростання. Адже саме безперервне навчання бібліотекарів відкриває шлях до вдосконалення навичок і впровадження інновацій у щоденну бібліотечну практику.Стажування стало не лише джерелом професійного досвіду, а й джерелом натхнення. Литовський приклад доводить: бібліотека майбутнього – це простір рівних можливостей, безбар’єрного доступу та відкритого діалогу з громадою.


Також хочеться подякувати організаторам –ВГО «Українська бібліотечна асоціація», Міністерству культури Литви, Асоціації окружних публічних бібліотек Литовської Республіки –  за підтримку бібліотечних фахівців з усієї України та реалізаціюпрограми «Розмаїття бібліотечних послуг та аудиторій». Самезавдяки таким ініціативам ми маємозмогупрофесійнозростати, обмінюватисядосвідом і будуватибібліотеки, в якиххочеться бути.



141Перегляд
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: