Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: економіка
Автор: Микола Луговий, Національний прес-клуб «Українська перспектива»
Дата: 18 січня 2018
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/economy/2018/01/18/agrarni-rozpiski-pochinajut-pratsjuvati-na-kiivschini.htm
економіка, 18 січня 2018

Аграрні розписки починають працювати на Київщині

Микола Луговий, Національний прес-клуб «Українська перспектива»


У січні поточного року аграрні розписки почали поширюватися на всю Україну. Донедавна ними користувалися сільгоспвиробники 8 областей, а теперз нимизможуть працювати всі регіони України. Це стало можливим після введення в дію нового Аграрного реєстру.


Розширення географії аграрних розписок стартувало 16 січня зі столичної області. Вона не випадково опинилася серед пріоритетних. Київщина ще раніше виявляла підвищений інтерес до нового інструменту фінансування малих та середніх сільгоспвиробників і прагнула потрапити до числа пілотних регіонів, в яких відпрацьовувався механізм роботи з ним. Область оголосила себе територією економічного розвитку, тому відкрита до сприйняття та впровадження новітніх технологій, сучасних підходів до організації праці та залучення інвестицій.


Сільське господарство Київщини розвивається динамічно та належить до провідних галузей в області. Обсяг аграрної продукції, виробленої за січень-листопад 2017 року, склав понад 13 млрд. гривень і це перевищує відповідний показник попередніх років. В галузі зайнято 31 тис. чоловік, що складає 11% усіх працюючих.


За інформацією першого заступника голови Київської ОДА Андрія Анісімова, в регіоні працює 585 сільськогосподарських підприємств та 1236 фермерських господарств. Серед останніх 84% мають в обробітку до 500 гектарів.


«Це малий і середній бізнес, - зазначив він, - і саме для нього такий інструмент як аграрні розписки є дуже ефективним. Тому ми будемо активізувати роботу з ним».


Ці дані Андрій Анісімов оприлюдним під час заходу, який 16 січня з нагоди впровадження аграрних розписок у столичній області відбувся в Києві. Його було організовано Проектом IFC «Аграрні розписки в Україні» спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства та Міністерством юстиції. Всі разом вони опікуються практичним втіленням нового інструменту фінансування. Ця робота за сприяння уряду Швейцарської Конфедерації в Україні здійснюється з 2014 року.


За словами державного секретаря Мінагрополітики Владислава Андронова, вона виявилася успішною. За його повідомленням, у 8 пілотних областях станом на 11 січня уже видано 190 аграрних розписок на суму понад 1,2 млрд. гривень.


Аграрні розписки спочатку впроваджувалися як експеримент на Полтавщині. Згодом до неї приєдналися Черкаська, Вінницька, Харківська, Хмельницька, Тернопільська, Миколаївська та Сумська області.


«Нарешті ми можемо визнати, що експеримент щодо впровадження аграрних розписок успішно завершився», - сказав Владислав Андронов.  А це означає, що починаються вже не пілотні випробування, а робота загальнонаціонального масштабу.


Відповідне підґрунтя для цього створене, додала заступник міністра юстиції Олена Сукманова. За її словами, до Реєстру аграрних розписок вже підключено 58 нотаріусів. Свої послуги вони надають у вже згаданих 8 пілотних регіонах. До їх підготовки долучився не лише Мінюст, а й Проект IFC.


«58 нотаріусів – це дуже добре, але ми хочемо, щоб їх стало в рази більше», - пояснила Олена Сукманова. І такі плани будуть реалізовані, оскільки зростають масштаби роботи з аграрними розписками, а це, відповідно, потребує і більшої кількості фахівців, причетних до їх оформлення.


Заступник міністра юстиції звернула увагу на одну з позитивних особливостей аграрних розписок: досі за ними не сталося жодного дефолту. «Ми інколи навіть жартуємо поміж себе, що очікуємо хоча б одного такого дефолту, - сказала вона. – Це також буде добре, бо кредитори розумітимуть, який шлях на них очікує. І що він не буде таким складним у порівнянні з тим, який довелося б пройти через судову систему. Кредитори мають зрозуміти, що це ефективний та зручний інструмент для бізнесу».


Олена Сукманова наголосила на тому, що для оформлення аграрних розписок багато важить правильне оформлення прав на землю. За її інформацією, в більшості випадків рейдерські захоплення, які особливо масово спостерігалися 2017 року і збурили українське суспільство,відбувалися через подвійну реєстрацію договорів оренди землі. В результаті виникали конфлікти між тими, хто використовує її в господарських цілях.


«Цього року ми зосереджуватимемо свої зусилля саме на сільськогосподарському секторі, на правовому консультуванні та інформуванні як власників паїв, так і власників малого та середнього бізнесу, - зауважила вона. – І робитимемо це разом із профільними асоціаціями, в тому числі, звертатимемо увагу на порядок оформлення і використання аграрних розписок».


Впродовж наступних чотирьох тижнів Проект IFC проводитиме урочисті заходи, присвячені старту аграрних розписок у кожній новій області. Майже кожного робочого дня нова область долучатиметься до роботи з новим механізмом фінансування малих та середніх сільгоспвиробників. І при цьому активно використовуватиметься досвід пілотних регіонів.


«Пілотна фаза була дуже важливою, - сказала керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина. – Бо ми вчилися, тестували, набивали гулі. Нам вдалося долучити до цього процесу не лише постачальників матеріально-технічних ресурсів, нам вдалося залучити банки. Причому банки не лише спеціалізовані типу «Агропросперісу», який був із нами практично з початку процесу, але й чисто комерційні на кшталт ОТР».


Вона також зазначила, що пілотний етап продемонстрував високу ефективність партнерства між державою та приватним сектором. «Тому що проект реально реалізовувався зусиллями IFC разом з МінАПК, з Мінюстом, з іншими державними установами, в ньому від початку брали участь партнери з приватного сектору, такі, як Syngenta, Bayer та інші компанії».


Олена Волошина підкреслила, що IFC розуміє перспективи розвитку АПК в Україні. «Ми одні з найбільших інвесторів агросектору, ми профінансували його на понад 800 млн. доларів. Така підтримка складає 40% нашого портфелю».


Водночас вона додала, що IFC не спроможна профінансувати всю аграрну галузь самотужки. Тому Корпорація прагне активізувати в Україні внутрішні фінансові ресурси. І саме для цього був створений такий інструмент як аграрні розписки. 


Активно підтримує український аграрний сектор і Швейцарська Конфедерація. «Ми працюємо і з іншими секторами, але аграрний нас цікавить дуже сильно, - повідомив директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш. – Наші особливі успіхи ми відзначаємо в органічному аграрному виробництві і в такій царині, як фінансовий інструмент аграрні розписки. І ми дуже щасливі, що він набуває такої популярності».


3527Переглядів
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: