27 січня світ відзначає Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. У цей день 1945 рокувійська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау, розташованого поблизу польського міста Освенцим.
До дня вшанування пам'яті загиблих під час Голокосту у бібліотеці Чижевського відбувся тематичний захід «Незгасна свічка».Спікером виступив Сергій Мілютін – історик, старший науковий співробітник Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею. Учасниками заходу стали учні ліцею імені Тараса Шевченка, курсанти Донецького державного університету внутрішніх справ та користувачі книгозбірні.
Сергій Мілютін розповів про явище антисемітизму та його зв'язок з расовими теоріями нацистської Німеччини.Він наголосив, що Голокост – це загибель понад 6 мільйонів євреїв Європи протягом 1933-1945 pоків. Третій Рейх та його союзники знищували всіх, кого вважали "неповноцінними" - євреїв, слов'ян, ромів, темношкірих, людей з інвалідністю та хворобами психічними хворобами.Більшість ув'язнених не доживали до страти, помираючи від хвороб, антисанітарії, голоду та тортур.
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту нагадує всім тиранам і агресорам сучасного світу про небезпечність і наслідки їхніх дій. Рано чи пізно всі понесуть покарання за свої нелюдські вчинки.
До уваги відвідувачів була представлена добірка ґрунтовних наукових видань, присвячених трагедії. Серед них рекомендуємо прочитати книгу ВендіЛауера «Творення нацистської імперії та Голокост в Україні» про дії нацистів на Житомирщині. «ШОА в Україні:історія, свідчення, увічнення» - збірка робіт відомих дослідників Голокосту з різних країн світу, як наприклад, Тімоті Снайдер, де, зокрема осмислюються стереотипи і упередження, що є не менш важливою причиною вчинків людей та історичних подій, аніж факти. Варто взяти до рук науковий часопис «Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі». В одному з них досліджується тема «Жінка в час Голокосту: доля, поведінка та гендерна (не)рівність».Особливо радимо прочитати «Рапорт Вітольда» –оповідь від першої особи ротмістра Війська польського, солдата польського підпілля, організатора руху опору в концентраційному таборі Освенцим, засудженого комуністичною владою Народної Польщі до смертної кари Вітольда Палецького.