Нещодавно до художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна надійшов лист від редакції Вікіпедії з повідомленням, що світлина з зображенням нашого музею у виконанні Костянтина Буркута визнана кращою в фотоконкурсі Wiki Loves Monuments («Вікі любить пам’ятки») в номінації Кіровоградська область
Фотоконкурс пам’яток культурної спадщини, що проводиться в близько 40 країнах світу регіональними відділеннями Фонду Вікімедіа та волонтерами спільноти Вікімедіа, в тому числі в Україні - громадською організацією «Вікімедіа Україна», має на меті зібрати фотографії всіх пам’яток культурної спадщини світу і розмістити їх на Вікісховищі, що дасть змогу проілюструвати статті Вікіпедії - вільної енциклопедії, яку щодня переглядають мільйони людей в усьому світі.
Відзначення журі світлини будинку № 89 по вулиці Архітектора Паученка у місті Кропивницькому засвідчує, на мою думку, не лише красу фасаду будівлі, її історичну цінність, а й актуальність архітектурного пошуку автора проекту і господаря будівлі - єлисаветградського зодчого Якова Паученка та значимість його постаті для сучасності. Є показовим, що саме цього року широко відзначається 150-річчя від дня народження зодчого, який за свідченням газети «Голос Юга» 1914 року: «дав перші уроки художньої архітектури в місті Єлисаветграді».
Будинок, зображений на світлині Костянтина Буркута, Яків Паученко зводив як своєрідну власну візитівку, яка б наочно демонструвала рівень його архітектурної майстерності. Зовні будинок поєднує в собі елементи неоруського та неовізантійського стилів, але в той же час в ньому не знайти тієї помпезності і «пряниковості», що була характерна для напівофіційного стилю «а ля russo». Своєю камерністю, стриманістю і ясністю форм будинок швидше нагадує про функціональну суворість фортець-дитинців часів середньовічного Києва. Збудований 1899 року цей дивовижний витвір архітектурної думки, пережив можливо одне з найдраматичніших століть в історії людського існування. В цій оселі складалися будівельні плани і креслення, які за допомогою каменю, цементу, металу і скла людськими майстровитими руками перевтілювалися у твори художньої архітектури, що і нині задають тон забудовникам історичного центру міста. Тут малювалися ікони і різьблилися іконостаси, адже Яків Васильович утримував іконописну, іконостасну та позолотну майстерню, засновану його батьком у 1861 році. Переважна частина його сакральних праць буде стерта на порох безжальною рукою більшовицької влади, страхіттями війн і безупинного терору. І лише фото випадково збереженого часом альбому зразків творів майстра та поодинокі роботи можуть засвідчити особливий шарм виробів Паученківської іконописної, іконостасної та позолотної майстерні.
В стінах цього будинку пройшли дитячі та юнацькі роки професора живопису Олександра Осмьоркіна, відбулося його перше мистецьке становлення, захоплення живописом, театром, літературою.
А взагалі, цікава річ - переємність поколінь: якби не було художника архітектури Я.В.Паученка, то можливо не зміг би зреалізуватися і талант О.О.Осмьоркіна, а не стань О.О.Осмьоркін відомим художником і педагогом, то можливо й до нині залишалися невідомими здобутки Я.В.Паученка. Адже саме О.О.Осмьоркін повсякчас зауважував: «Бацила», що йшла від брата моєї матері, штовхала на шлях мистецтва. Людиною, яка поселила її в мені був архітектор-художник Я.В.Паученко, вихованець Московського училища живопису, скульптури та архітектури. Мій дядько привіз iз собою у провінційне місто стійку прихильність до живопису його сучасників (до К.Коровіна), а разом з нею чимало малюнків, етюдів, пейзажів. В його квартирі була атмосфера мистецтва».
Ця атмосфера мистецтва тут панує й нині. Наприкінці 1980-х років будівлю було реконструйовано за проектом дружини художника Надії Георгіївни Осмьоркіної, яка була архітектором за фахом. На жаль, не всім її планам судилося збутися. Та це й не дивно, на зламі часів і поколінь... Але в будинку знову звучить музика, камерно та водночас урочисто відбуваються вернісажі виставок.
Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна дбайливо зберігає пам’ять про архітектора Я.В.Паученка: існує постійна виставочна експозиція, яка розповідає про життя і творчість зодчого, надруковано буклет «Місто Якова Паученка». Кіровоградської обласною радою в 2002 році було засновано обласну премію в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, якою відзначаються кращі досягнення сучасних архітекторів, науковців та художників на теренах Кіровоградщини. А в 2006 році до 140-річчя від дня народження Я.В.Паученка «Укрпошта» випустила художній маркований конверт «Яків Паученко – архітектор», спецпогашення якого відбулося в музеї. В 2014 році музеєм до Дня міста та на знак пошани і популяризації архітектурної спадщини Я.В.Паученка засновано арт-проект «На перехресті вулиць Єлисаветграда-Кіроворада», який передбачає влаштування тематичних фотовиставок, які б презентували кіровоградські вулиці у фотографіях, демонструючи переємність архітектурної мови від часів заснування міста до сучасності як нерозривну історію побудови цілісного урбаністичного середовища. У цьому році з нагоди відзначення 150-річчя від дня народження видатного архітектора музей випустив каталог «Художник архітектури Яків Паученко», а завдячуючи ініціативі музею у співпраці з обласної організацією Національної Спілки архітекторів України втілилася багаторічна мрія про перейменування вулиці Леніна, а потім Дворцової на вулицю Архітектора Паученка, на якій власне і розташовується власний будинок зодчого, життя якого продовжує художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна.
Переконаний, що побачивши у Вікіпедії світлину Костянтина Буркута, ви обов’язково захочете потрапити в місто Кропивницький на вулицю Архітектора Паученка, 89, де розташований музей художника європейського гатунку Олександра Осмьоркіна. Тож не гайте часу!
![]() |
Будинок архітектора Я.В.Паученка, в якому жив художник О.О.Осмьоркін.Автор фото - Константинъ (Костянтин Буркут). Художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна Пам’ятка історії, містобудування та архітектури1899 «Житловий будинок Паученка».м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 89 |
![]() |
Будинок Паученка - Осмьоркіних (первинний вигляд) 1930-і |
![]() |
Архітектор Я.В.Паученко зі своїм племінником Олександром ОсмьоркінимЄлисаветград 1894 |
![]() |
Архітектор Я.В.Паученко за столом в робочому кабінеті у власному будинку1910-і |
![]() |
Олександр Осмьоркін в кабінеті свого дядька Я.В.Паученка1910-і |
![]() |
Поштовий конверт «Олександр Осмьоркін (1892-1953) – видатний художник і педагог» до 110-ї річниці від дня народження2002 |
![]() |
Поштовий конверт «Яків Паученко (1866-1914) – архітектор» до 140-річчя від дня народження2006 |
![]() |
![]() |
Меморіальний зал художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна |