Щоб бібліотека була по-справжньому сучасною, модерновими повинні бути її люди -бібліотекарі. Це можливо лише тоді, коли впроваджується концепція навчання впродовж життя (LifelongLearning).
Ще на початку ХХ століття була сформульована думка, що сенсом життя людини є її постійна самореалізація, а одним із найважливіших аспектів самореалізації - постійна освіта, що не припиняється після школи й університету та включає неформальне та інформальне навчання. В освіті це можуть бути курси підвищення кваліфікації, онлайн-курсів чи вебінарів, у бізнесі - навчання працівників для адаптації до нових технологій та методів роботи, у сфері культури - проведеннямайстер-класів, лекцій, творчих зустрічей для розвитку культурного потенціалу особистості.
Бібліотека Чижевського як центр знань та інформації протягом багатьох років реалізує концепцію навчання впродовж життя як по відношенню до користувачів, так і по відношенню до співробітників.
Для наших відвідувачів ми створюємо проєкти на будь-який інтерес. Вони стосуються медичного, екологічного, туристичного, краєзнавчого, мистецького, літературного, психологічного, освітнього напрямів тощо. Розроблені вони для малечі і для школярів, для студентів і робітників певних професій чи людей поважного віку – для кожного, хто має бажання розвиватися.
Наші фахівці навчають медійній, інформаційній, цифровій грамотності,користуванню сервісами електронного урядування, а до того вже п’ять років проводять різноманітні навчання для людей з активною громадською позицією, волонтерів та лідерів громад.
Зрозуміло, щоб навчати інших, треба мати знання. Тож Обласна універсальна наукова бібліотека імені Дмитра Чижевського разом з громадською організацією "Обласний жіночий інформаційний центр" стали частиною масштабного і дуже актуального проєкту з розширення можливостей для громадських лідерів в Україні «Разом Ми Можемо».
Протягом трьох місяців бібліотекарки-амбасадорки проєкту займались у школі-тренінгу для тренерів у п’яти напрямках: «Вирішення конфліктів та Мистецтво діалогу», «Медіаграмотність. Мистецтво подкастингу та відеоблогінгу», «Мистецтво публічних комунікацій під час війни», «Мистецтво психологічного відновлення», «Інтеграція гендерної проблематики до процесу інклюзивного відновлення».
Підвищення компетентності у цих важливих соціальних і психологічних сферах для бібліотекарей означає своєчасне і якісне задоволення сучасних потреб членів громади. Ба більше - передача знань далі, навчання інших, розширення кола обізнаних людей.
«Ми живемо в дуже складні часи. Тож сприяння зміцненню громадянського суспільства, соціальній згуртованості людей та розвитку лідерського потенціалу вважаю одним з наших професійних обов’язків. Навчання протягом життя є моїм власним кредо. Усі мої дії та рішення базуються на переконанні, що змінювати світ на краще може лише освічена людина, яка розвивається духовно і інтелектуально. Тож і як людина, і як керівниця обласного закладу я задоволена, що ми маємо ще одну можливість навчатися і навчати», - наголошує директорка бібліотеки, координаторка проєкту в області Валентина Животовська.
Незабаром на бібліотечному сайті та соцмережахми більш детально розкажемо про п’ять напрямків, аби кожен, хто не зупиняється у власному розвитку, міг краще зорієнтуватися, який безкоштовний тренінг варто пройти. Слідкуйте за анонсами!