За чотири доби, з 12 по 16 лютого, рятувальники отримали понад 200 звернень від жителів Кіровоградщини, про підтоплення дворів, погребів і доріг.
Про це Суспільному розповіла речниця служби з надзвичайних ситуацій в області Оксана Васильків.
За її словами, відкачувати воду після підтоплень у перші дні людям допомагали 180 рятувальників, задіяли 48 машин та 34 мотопомпи. На 18:00 16 лютого кількість рятувальників збільшилась до 252, машин — до 58, мотопомп — до 57.
"Упродовж 16 лютого підрозділи служби з надзвичайних ситуацій в області здійснили 56 виїздів, усього з 12 по 16 лютого рятувальників залучались до надання допомоги через підтоплення понад 200 разів".
120 звернень щодо підтоплення надійшли упродовж доби 15 лютого, сказав заступник начальника обласного управління з питань цивільного захисту Костянтин Дружинін. Через танення снігу й дощі, за його даними, підтоплення є у 26 громадах регіону.
"Глибина промерзання ґрунту залишається на рівні 40-50 сантиметрів, тому він не може швидко увібрати в себе утворену воду. Тобто ризики підтоплення територій залишатимуться протягом певного періоду часу".
Підтоплення в Оситняжці Кіровоградської області
Жителька села Оситняжка Великосеверинівської громади Кропивницького району Валентина Шевченко не може вийти з подвір'я через підтоплення. З її слів, біля воріт – 20-сантиметровий рівень води.
"Сильно пішла вода вулицею, прорвало й сюди пішло. Добре, що донька прийшла, сама, не знаю, що б я робила".
Жінка показала воду в погребі з консервацією.
"Залитий. Там і картопля, і консервація залита. Онуки – на війні, а донька – що донька зробить".
Крім двох дворів, після танення снігу і дощів 15 лютого, затопило міст на в’їзді у село, розповів староста Іван Перов.
"Бігло з усіх полів, майже від траси – чотири кілометри. Весь нахил сюди".
Дорогу від затоплення чистять трактором.
Міст, зі слів старости, ремонтували у квітні 2021-го. Проте, на його думку, після танення снігу й дощу води надходить більше, ніж може пропустити каналізація: 15 лютого рівень води на мосту сягнув пів метра.
"Міст не зможе пропустить таку кількість води. Задіяти техніку треба, щось робити. А завтра морози ще більше будуть – а людям добиратися в школу, в місто, на роботу".
Щоб ліквідувати наслідки підтоплень у громаді, винаймають техніку або просять допомоги в рятувальників, пояснив голова Сергій Левченко.
"У нас немає жодної комунальної техніки, яка б могла виконувати ці роботи. В разі чого, ми звертаємося до служби з надзвичайних ситуацій. Знаю, що вчора (15 лютого – ред.) виїжджали в село Лозуватка".
Зі слів голови Великосеверинівської громади, 15 лютого у трьох селах громади затопило шість дворів. Він радить людям, які отримали збитки через підтоплення, звертатися із заявами про допомогу до комісії, яка працює в громаді. На 12:30 16 лютого, сказав, заяв не було.
"Є така процедура. Звісно, ми будемо надавати допомогу".
Чим небезпечне підтоплення
Під час підтоплень існує ризик забруднення води в криницях, сказала Суспільному головна державна санітарна лікарка області Надія Оперчук.
"З талими водами у криниці можуть потрапляти як хімічні речовини, так і збудники інфекційних хвороб. Таку воду в жодному разі не можна вживати. Треба пити тільки бутильовану воду або воду гарантованої якості, якщо організують підвезення. Не слід використовувати воду з криниць навіть для миття посуду чи прання. Якщо немає доступу до привозної води, то її слід використовувати лише після не менш як 10-хвилинного кип'ятіння".
Консервацію, залиту водою, можна вживати, якщо не була порушена її герметичність, пояснила Надія Оперчук.
"Потрібно обов'язково помити з мийним засобом такі продукти разом з упаковкою".
Чи зміниться погода до кінця тижня
За вихідні, 14 й 15 лютого, в південних та північно-східних громадах Кіровоградщини випала місячна норма дощу – від 19 до 36 міліметрів, пояснила синоптикиня обласного центру з гідрометеорології Вікторія Виноградова.
"18 лютого очікується вихід ще одного південного циклону, тому слід очікувати складні погодні умови. Очікуються опади у вигляді снігу та дощу, ймовірна ожеледь, налипання мокрого снігу, на дорогах утвориться ожеледиця".
За даними синоптикині, протягом тижня в області прогнозують від нуля до 10 градусів морозу, сніг з дощем та ожеледь.