У вівторок, 09 квітня, у Кропивницькій міській раді відбулося засідання Координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання та протидії домашньому насильству і торгівлі людьми під головуванням заступника міського голови Сергія Колодяжного.
На порядку денному стояло питання про зміни у складі ради та затвердження двох стратегічних документів: Плану соціальних дій на 2025 рік щодо ефективного функціонування муніципальної системи запобігання та протидії домашньому насильству та Плану роботи міської координаційної ради на 2025 рік.
Центральною частиною засідання стала доповідь муніципальної консультантки та експертки Тетяни Крамаренко, присвяченої аналізу заходів, вжитих громадою у 2024 році. Вона узагальнила дані щодо функціонування системи запобігання та протидії домашньому й гендерно зумовленому насильству в Кропивницькому.
У своїй доповіді Тетяна Крамаренко акцентувала увагу на відкритті денного центру соціально-психологічної допомоги, кризової кімнати та притулку для постраждалих осіб у Кропивницькому, на роботі мобільної бригади, яка надала послуги 371 постраждалій особі та функціонуванні телефону довіри.
Притулок та кризова кімната
Із серпня 2023 року у Кропивницькому працює Комунальна установа «Центр запобігання та протидії насильству», яку, власне, й очолює Тетяна Крамаренко. До складу Центру входять: притулок для осіб, які постраждали від домашнього насильства та кризова кімната денного центру.
Протягом 2024 року:
- 63 особи (в тому числі 28 дітей) скористались кризовою кімнатою — безпечним місцем для тимчасового перебування;
- 21 особа (з них 12 дітей) отримала прихисток у притулку.
Постраждалим надавали широкий спектр послуг: екстрене (кризове) втручання; інформування; консультування; представництво інтересів; допомога у відновленні документів, оформленні дітей до садочку чи школи, а також підтримка у працевлаштуванні.
Денний центр соціально-психологічної допомоги
У травні 2024 року відкрився денний центр – ще одна ініціатива, спрямована на допомогу постраждалим. За рік його роботи:
- 99 осіб отримали соціальні послуги, зокрема психологічне консультування та інформування;
- проведено 40 інформаційно-просвітницьких заходів, якими охоплено близько 5000 мешканців громади (вуличні акції, тренінги, бесіди, лекції, батьківські лекторії тощо).
Центр став осередком не лише для індивідуальної допомоги, але й для громадської просвіти, взаємодії з поліцією, медиками, педагогами та громадськими організаціями.
- Ці елементи системи — невід’ємна частина єдиної координованої мережі реагування на насильство. Вони створюють «місце сили» для постраждалих осіб, де кожна з них отримує як фізичну безпеку, так і емоційну та правову підтримку, - наголошує Тетяна Крамаренко.
Проаналізували члени ради і роботу мобільних бригад, наразі працює одна із них.
Відзначила Тетяна Крамаренкго роль UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, у підтримці інформаційних кампаній, розміщенні білбордів, виготовленні реферальних карток та забезпеченні фахової підготовки персоналу.
У підсумку, експертка підкреслила, що система потребує подальшого удосконалення та залучення кваліфікованих фахівців, а також продовження фінансування на рівні муніципалітету та міжнародних організацій.
https://www.facebook.com/krrada.official?locale=bg_BG