«Облаштуй робоче місце працевлаштованої особи з інвалідністю – отримай компенсацію витрат» – таким був основний меседж семінару для роботодавців, що відбувся в Олександрійській філії обласного центру зайнятості.
Захід відбувся у рамках Декади сприяння зайнятості осіб з інвалідністю за участі ФГ «Веселка», ТОВ «ВКФ «Квітка», ТОВ «ФК Олександрія», ПП «Готель «Дружба», ТОВ «Моцний», КП «Чисте місто» та ін.
Фахівці Олександрійської філії насамперед поінформували про ситуацію на місцевому ринку праці та активні програми сприяння зайнятості населення, окреслили кількісний склад безробітних з числа громадян з інвалідністю. Загалом у пошуку роботи на обліку у філії перебуває 197 осіб. Цьогоріч було працевлаштовано 43 особи, пройшли професійне навчання 12 осіб, брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру 9 осіб.
Йшлося також про урядові програми, орієнтовані на підтримку роботодавців, у т.ч., що передбачають компенсацію фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю.
Роботодавцям було окреслено окремі положення Порядку надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю. Зазначалося, що згідно з урядовою програмою роботодавці можуть отримати компенсації витрат на облаштування робочих місць для працівників з інвалідністю I групи у розмірі до 106,5 тисяч гривень, а для людей з інвалідністю II групи — до 71 тисячі гривень. Компенсацією роботодавець може скористатися після облаштування робочого місця для працевлаштованої людини з інвалідністю. Працевлаштування на такі робочі місця можна здійснювати як через Державну службу зайнятості, так і самостійно.
Щоб отримати кошти, роботодавець повинен подати заяву впродовж 90 днів з моменту працевлаштування фахівця з інвалідністю. Це можна зробити онлайн через портал Дія або особисто, звернувшись до служби зайнятості.
Вже сьогодні в Олександрійському районі з початку року скористались такою компенсацією 4 роботодавців, які облаштували 4 робочих місця працевлаштованих осіб з інвалідністю. Загальна сума отриманих коштів складає 123,2 тис. грн. Робочі місця, які облаштовували роботодавці, стосувались таких посад: «інженер проектувальник», «начальник дільниці», «інспектор з кадрів» та «головний спеціаліст відділу опрацювання документації».
«Головна мета цієї програми очевидна, тому саме роботодавці, які ведуть соціально відповідальний бізнес стають тією опорою, що надає можливість громадянам з інвалідністю повернутися до активної зайнятості та соціалізуватися. Водночас такі суб'єкти господарювання стають показовим прикладом для інших у напрямку створення умов безбар'єрного середовища у сфері зайнятості.
Під час заходу були також розкриті й питання організації службою зайнятості професійного навчання за професіями, що потребує ринок праці; реалізації грантових програм підтримки підприємництва; реалізації урядової економічної програми підтримки та гранти для малого та середнього підприємництва «Зроблено в Україні» та ін.
Крім того, візитери були ознайомлені з:
- економічними перевагами при прийнятті на роботуосіб з інвалідністю (укомплектування вільного робочого місця, підбір працівника необхідної кваліфікації, уникнення фінансових санкцій);
- прикладами успішної співпраці з роботодавцями щодо працевлаштування осіб з інвалідністю, в тому числі шляхом попереднього навчання;
- необхідністю коректного надання до служби зайнятості актуальних вакансій для працевлаштування осіб з інвалідністю (зазначення особливостей робочого місця та умов праці, які роботодавець створює для раціонального працевлаштування інваліда).
Зі слів учасників заходу, такі зустрічі мають бути, адже вони дають можливість роботодавцям дізнатися про нові механізми підтримки суб’єктів господарювання різних форм власності, зміни у законодавстві, які запроваджені у період воєнного стану як у сфері зайнятості, так і в трудовому законодавстві.