Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: новини
Автор:
Дата: 27 серпня 2021
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/shortly/2021/08/27/u-kropivnitskomu-nagadali-pro-nebezpeku-difterii-pravtsja-ta-kokljushu.htm
новини, 27 серпня 2021

У Кропивницькому нагадали про небезпеку дифтерії, правця та коклюшу


Чи є дифтерія, правець та коклюш хворобами, про які можна забути, йшла мова на черговому засіданні Академії здоров’я, що відбулося у відділі з питань медицини та охорони здоров’я головної книгозбірні Кропивницького.


Так, усі зараз більше стурбовані пандемією коронавірусу, та чи зникли інші інфекційні захворювання? Наприклад, дифтерія.


Як розповіла лікар-епідеміолог вищої категорії Наталія Дяченко, це гостре інфекційне захворювання передається повітряно-крапельним шляхом, як і ковід.  Бацила Лєффлєра, що має булавоподібну форму, частіше уражає ротоглотку, гортань та ніс, рідше – очі, вуха, шкіру, рани. 


До ХХ століття дифтерит, як раніше називали хворобу, призводив до загибелі великої кількості людей. Більше ніж при холері. У 1886 році в Олександрійській волості Єлисаветградського повіту народилось 144, а померло від дифтерії 150 дітей. В Україні з 1932 року почали запроваджувати програми вакцинації, а у 1959-1964 роках відбулася перша масштабна імунізаційна кампанія проти дифтерії і почалася рутинна дитяча імунізація. Проте керовані інфекції залишаються підконтрольними лише за дотримання методів імунопрофілактики, порушення негайно призводить до активації епідеміологічного процесу. Так, епідемія дифтерії спостерігалась з 1991 по 1998 рік. За цей час перехворіло більше 19 тисяч людей, з яких 696 загинули. В нашій області дифтерія не реєструвалася з 2007 року, коли хворіли дорослі у Світловодську.


Перебіг хвороби різний – від легкого ступеню до гіпертоксичної дифтерії, від якої людина гине на 2-5 день після зараження. Клінічна картина дифтерійного крупу моторошна. Не меншу небезпеку несуть ускладнення, серед яких міокардит є основною причиною смерті. Дифтерійний екзотоксин уражає нервову систему, викликаючи гострі порушення мозкового кровотоку, парези й паралічі, гостру ниркову недостатність, інфекційно-токсичний шок тощо.


Уберегтися від дифтерії допоможе щеплення вакциною, що містить адсорбований дифтерійний анатоксин. За словами Наталії Дяченко, в Кіровоградській області є достатня кількість доз (45 тисяч). Дітям проводять вакцинацію АКДП у відповідності до календаря щеплень. Дорослим, які турбуються про своє здоров’я, варто робити щеплення (безкоштовне!) анатоксином АДП-М від дифтерії та правця кожні десять років. Більш детальну інформацію надасть сімейний лікар.


Як повідомила Лариса Семенова, відділ соціокультурної діяльності, інформацію про правець і коклюш можна дізнатися, подивившись відео заходу на сторінці ОУНБ ім. Д. Чижевського у YouTube.


      

1316Переглядів
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: