8 травня Верховна рада підтримала ратифікацію угоди про надра, корисні копалини та рідкісноземельні метали між Україною та Сполученими Штатами Америки (США). За ратифікацію проголосували 338 парламентарів, жоден не утримався, дев'ятеро не голосували. Суспільне проаналізувало, як голосували за відповідний законопроєкт депутати з Кіровоградської області.
Повністю результати поіменного голосування за проєкт Закону №0309 (про ратифікацію угоди між урядами України та США про створення інвестиційного фонду відбудови) можна переглянути тут.
Підтримали законопроєкт усі присутні парламентарі від Кіровоградщини: представники фракції "Слуга народу" Олександр Дануца, Ігор Мурдій та Юрій Кузбит, Богдан Торохтій з групи "Партія "За майбутнє" та позафракційний депутат Олесь Довгий.
Олег Воронько з депутатської групи "Відновлення України" та Олег Тарасов зі "Слуги народу" були відсутні під час парламентського засідання.
Раніше комітет з питань міжнародної політики двічі голосував за винесення законопроєкту про ратифікацію угоди про надра до сесійної зали. Під час другого голосування 7 травня до тексту рішення додали правку, в якій вказано, що "народні депутати не бачили текст двох технічних угод та не несуть за них відповідальність".
Дві технічні угоди стосуються створення інвестиційного фонду щодо угоди про надра. Для їхньої імплементації не потрібна ратифікація парламентом, пояснили у Мінекономіки України.
У Мінекономіки очікують, що фонд почне працювати вже найближчими тижнями.
Що відомо про підписання угоди про надра
У ніч на 1 травня Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин й вона стосується 57 мінералів. Вона встановлює політичні параметри співпраці. Водночас чимало деталей будуть прописані у наступній, "технічній угоді".
Американський президент Дональд Трамп заявив, що підписання угоди про надра, "захистить" інвестиції США та фінансову допомогу, яку Вашингтон надає Києву. На його думку, угода "можливо" сприятиме припиненню війни РФ проти України. Держсекретар США Марко Рубіо також назвав угоду "кроком до припинення війни".
Президент Володимир Зеленський заявив, що угода про економічне партнерство між країнами, це "практичний результат" перемовин з Трампом у Ватикані.
Після підписання угоди видання Kyiv Post з посиланням на джерела повідомило, що адміністрація Трампа схвалила експорт зброї до України на щонайменше 50 мільйонів доларів.