Депутатські фонди — частина коштів обласного бюджету, яку обранці можуть розподіляти на матеріальну допомогу населенню або субвенції тергромадам у межах цільових програм. В тій чи іншій формі з 2022 по 2024 такі фонди мали 18 із 22 регіонів. Загальна сума по Україні на 2024 рік становила близько 300 мільйонів гривень. Про це йдеться в аналізі ЧЕСНО, як змінилися депутатські фонди обласних депутатів під час повномасштабного вторгнення.
У 12 обласних радах гроші можуть скеровувати винятково на матеріальну допомогу, а на Прикарпатті, Чернігівщині та Дніпропетровщині — на розвиток громад. У трьох областях станом на 2024 рік програми призупинили.
У десяти радах обранці мають чітко визначену суму на рік, яку можуть скерувати на потреби жителів. Ще у п’яти кошти розподіляють залежно від запитів із загального бюджету, який можуть переглядати протягом року.
Лідерами за найбільшими чітко визначеними депфондами на одного обранця усі три роки після повномасштабного вторгнення були три облради: Київська, Дніпропетровська й Волинська.
Найменше грошей у цей період у своєму розпорядженні мали депутати Рівненщини, Хмельниччини та Чернівеччини.
Найактивніше депфонди зростали у 2023 році: суми збільшилися в семи областях. У 2024-му вони переважно залишилися на тому ж рівні, лише у Рівненській області припинили фінансування програми, а в Івано-Франківській кошти на депутата скоротили з 90 до 60 тис.
Під час великої війни відбулася важлива зміна у керуванні облбюджетами, а відтак і цільовими програмами, частиною яких є депфонди. Низку фінансових повноважень облради делегували ОВА.
Раніше ЧЕСНО також аналізував, як змінилося фінансування та використання депутатських фондів у міських радах обласних центрів України.