Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: економіка
Автор: Ольга Балицька, фахівець у сфері земельних правовідносин
Дата: 17 січня 2019
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/economy/2019/01/17/pivmisjatsja-bez-zemelnogo-moratoriju-scho-dali-.htm
економіка, 17 січня 2019

Півмісяця без земельного мораторію. Що далі?

Ольга Балицька, фахівець у сфері земельних правовідносин


Напередодні новорічних свят, 20 грудня, депутати в черговий раз зробили спробу подовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, який триває в країні понад 18 років, хоча був введений як тимчасовий захід.


Проте, того ж дня, введення в дію закону було заблоковано  поданням до Верховної Ради двох постанов (депутатами О. Мушаком та В. Пинзеником) про скасування відповідного рішення парламенту, зокрема, через «неособистеголосуваннянародними депутатами», тобто кнопкодавство.


Виникла безпрецендентна ситуація, коли країна живе, а закон про продовження мораторію так і не вступив в силу - і це триває вже 16 днів. 


Що це означає для України, і чи варто цього боятися?


Аргументуючи необхідність продовження мораторію у сесійній залі наприкінці року, низка  політиків використовувала тезу, що інакше з січня 2019 року землю почнуть масово скуповувати іноземці та олігархи. 


Водночас, за більш, ніж півмісяця НЕпродовження мораторію жодної угоди із продажу землі ані першим, ні другим, не відбулось. 


Чому так? Тому, що незалежно від формального ухвалення закону про мораторій,   купівля-продаж земель сільгосппризначення вже прямо забороненачинним законодавством. А саме - п. 14-15 Перехідних положень Земельного кодексу України, згідно з якими заборона на продаж діятиме до набрання чинності законом «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». 


Чи знали про це депутати, коли голосували за продовження мораторію? Авжеж знали: про беззмістовність закону про мораторій прямо заявляв і прем’єр, і фахові юристи, і окремі народні депутати, наприклад Вікторія Пташник. 


Але, знаючи про фактичну фіктивність цього закону, все одно голосували за цей законопроект (при тому, що, за інформацієюочільника Українського товариства економічних свобод (УТЕС) Мар’яна Заблоцького, одне голосування народних депутатів коштує нашій державі шалених 6 млн грн).


Тож навіщо це голосування? Нажаль, причини майже виключно популістичні: бажання низки впізнаваних українських політиків заробити собі електоральних балів, граючись на «гучній темі», навіть якщо їх дії не несуть ніякого змісту. 


Втім, є і ще один важливий нюанс. 


Ні для кого не секрет: в Україні ринок сільгоспземель існує, але тіньовий. Зайдіть на найбільшу торговельний онлайн-ресурс в Україні OLX, й подивіться, скільки оголошень про продаж землі с/г призначення є на ньому - сотні, якщо не тисячі. І громадяни, і бізнес давно вже навчились обходити формальну заборону на купівлю-продаж землі, і, використовуючи договори емфітевзису чи оренди, фактично укладати угоди з купівлі-продажу. 


Водночас, такі угоди насправді не є вигідними ні для покупців (бо формально продажу все ж не відбувається, а значить, можна заплатити кошти за придбання ділянки землі, а потім її втратити), ані для власників земельних паїв, що намагаються її продати (тому що через відсутність ринку землі ціни на землю щонайменше втричі, за оцінками Світового Банку, занижено).


Саме тому звичайні громадяни-власники паїв, прозорі агрокомпанії, фермерські господарства, які хочуть розвивати свій бізнес, вирощуючи не лише зернові, рапс та соняшник, прагнуть створення не тіньового, а нормального, легального ринку. За результатами грудневого дослідження КМІС,  вже 66,3% опитаних вважають, що громадянин України, який володіє земельним паєм, повинен мати право вільно розпоряджатися ним.


А для цього Парламент має ухвалити Закон про обіг земель с/г призначення. (Для інформації: в Верховній Раді зареєстровано вже три законопроекти про обіг землі, а аграрний комітет ВР нещодавно розробив ще один, четвертий)


Але поки депутати голосують за продовження мораторію, вони не розглядають і не голосують за Закон про обіг земель. Тим самим відкладаючи знову і знову можливість для українських громадян працювати не в тіньовому, а в легальному полі, коли мова йде про земельні ділянки. І лишаючи можливості 6 млн громадян - власників земельних паїв - використовувати майновільно, на власний розсуд та відповідно до потреб своїх родин.


Можливо, законодавчу ініціативу виявить діючий Президент країни, який на днях заявив, що запуск ринку землі може стати "потужним локомотивом, який витягне економіку України на абсолютно інші висоти".


У будь-якому випадку, припинити «ламати списи» навколо формального подовження мораторію, (який жодним чином не захищає інтереси землевласників), і перейти до обговорення формату ринку, що враховував би і збалансовував інтереси усіх його учасників, - логічний і необхідний українському суспільству крок. І саме за тим, чи спроможний кожен депутат підтримати такий крок, чи і далі хоче бавитися в беззмістовні ігри в продовження мораторію, можна судити, чи він насправді вболіває за інтереси своїх громадян та виборців, чи єдине що його турбує - це рейтинги.


744Перегляда
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: