Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: суспільство
Автор: biz.nv.ua
Дата: 1 грудня 2023
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/society/2023/12/01/pensii-sotsviplati-subsidii-tarifi-scho-zminitsja-dlja-ukraintsiv-z-1-grudnja.htm
суспільство, 1 грудня 2023

Пенсії, соцвиплати, субсидії, тарифи: що зміниться для українців з 1 грудня

biz.nv.ua


У грудні пенсійні виплати не зміняться. Втім, певні категорії пенсіонерів можуть розраховувати на доплати і грошову допомогу. Також стануться певні зміни у виплатах та обліку ВПО. У грудні триватиме опалювальний сезон, на який уряд відчутно збільшив обсяг грошової компенсації на придбання дров та вугілля. Крім цього, з 1 грудня змінюються вимоги до призначення платежу для сплати єдиного податку.


Чи буде перерахунок пенсій з 1 грудня


У грудні підвищення пенсій не заплановано. Розмір виплат для більшості українців не зміниться, крім кількох категорій.


Зокрема, розмір пенсії зміниться у пенсіонерів, які досягли певного віку. Йдеться про тих пенсіонерів, яким у листопаді виповниться 70, 75 чи 80 років.


Пенсіонери, яким виповнилося 80 років і більше, отримають доплату до пенсії у розмірі 570 грн. Пенсіонери віком 75−80 років отримають 456 грн, пенсіонери віком 70−75 років — 300 грн.


Наступну індексацію пенсій заплановано на 1 березня 2024 року. Як повідомили в уряді, індексація пройде за новим принципом. Будуть впроваджені коефіцієнти та бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, отримувати однакову пенсію й однакову індексацію.


Чи буде підвищення пенсій по інвалідності у грудні


У грудні жодних змін не передбачається, люди з інвалідністю отримуватимуть такі самі суми, як і у листопаді.


Очікується, що пенсії людям з інвалідністю підвищать з 1 березня 2024 року, коли проведуть наступну індексацію пенсійних виплат.


На сьогодні мінімальний розмір пенсії по інвалідності становить:


- для осіб з інвалідністю І групи — 2300 грн;

- для непрацюючих осіб з інвалідністю ІІ та ІІІ груп — 2100 грн;

- для працюючих осіб з інвалідністю ІІ та ІІІ груп — 2093 грн.


У грудні зросте доплата пенсіонерам від ООН


Пенсіонери, що перебувають у прифронтовій зоні, до кінця року отримуватимуть додаткові виплати. Надбавку до пенсії українцям надасть ВПП ООН.


Щоб отримати виплати пенсіонери мають відповідати певним критеріям:


- проживати на територіях бойових дій або прифронтових територіях;

- пенсія не повинна перевищувати 3000 гривень;

- такі особи не отримували раніше жодних виплат від ООН та інших міжнародних організацій і не отримують виплати для ВПО.


У листопаді уряд прийняв розроблену Мінсоцполітики постанову, яка збільшує граничний розмір пенсії для отримання додаткової грошової допомоги від ВПП ООН з 3000 грн до 3250 грн.


Відтепер розмір додаткової грошової допомоги визначається як різниця між 3250 грн та пенсійною виплатою, але не може бути менше 100 грн. Наприклад, якщо пенсіонер отримує пенсію 2400 гривень, то йому доплатять 850 гривень.


Щоб отримати таку надбавку, не потрібно писати якусь заяву і звертатися до Пенсійного фонду, це робиться автоматично. Доплата нараховується автоматично на картку пенсіонера разом із пенсією.


У грудні держава продовжить виплачувати допомогу ВПО


Терміни виплат ВПО були автоматично продовжені 1 серпня на півроку (до кінця січня 2024 року). Після цього періоду виплати знову переглянуть.


Допомога продовжується для всіх ВПО, які проживають в Україні і є внутрішньо переміщеними особами у розмірах:


- для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тис грн;

- для інших осіб — 2 тис грн.


Громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій вчиняти не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.


Виплати допомоги внутрішньо переміщеним особам будуть здійснюватися 15 та 28 числа кожного місяця.


Що буде з оформленням статусу ВПО і фізичною ідентифікацією в банку


У грудні за оформленням статусу ВПО для усієї сім'ї може звернутися одна особа від імені усіх інших. Раніше кожен мав це робити окремо. Це нововведення стосується лише тих, хто звертатиметься по допомогу вперше.


Також нагадаємо, що період для фізичної ідентифікації одержувачів пенсійних та соціальних виплат в Ощадбанку може бути продовжений з 31 грудня 2023 року до 31 березня 2024 року. Це стосується внутрішньо переміщених осіб, яких було взято на облік до 24 лютого 2022 року.


Для виплат ВПО, яких було взято на облік після 24 лютого 2022 року, від ідентифікації зовсім відмовились, оскільки термін виплат обмежений 6 місяцями.


У грудні стануться зміни у виплатах та обліку ВПО


Кабмін вніс зміни до низки урядових постанов щодо обліку ВПО та виплат їм держдопомоги. Зокрема, запроваджено наступні нововведення:


- Переселенці, які деякий час проживали за кордоном, можуть звертатися за призначенням виплат через 15 робочих днів після повернення в Україну. Це стосується тих, хто оформлює виплати вперше.


- У разі повторного переміщення в результаті обов’язкової евакуації після 1 серпня 2023 року особи, які раніше отримували виплати, зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців. Але за умови їх включення до списків евакуйованих, які затверджуються обласними військовими адміністраціями. А у разі евакуації за допомогою волонтерів чи самостійно необхідно повідомити ОВА.


- ВПО отримуватимуть виплати 3 місяці після дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації у населених пунктах, із яких вони перемістилися. Раніше виплати припинялися на наступний місяць.


- Непрацююча особа працездатного віку за відсутності поважних причин упродовж 3 місяців із дня призначення виплат ВПО повинна посприяти своїй зайнятості. Зокрема, шляхом працевлаштування, реєстрації як фізичної особи — підприємця, подання заяви для отримання гранту на бізнес / ваучера на навчання тощо. Або набути статусу безробітного, зареєструвавшись у центрі зайнятості.


Також Постанова врегульовує питання оформлення довідки про взяття на облік ВПО.


У грудні ветерани війни, які проходять службу, можуть звернутися за виплатою до Дня Незалежності-2023


Уряд подовжив термін для звернення за разовою допомогою до Дня незалежності України ветеранам війни, які проходять службу.


Постановою від 24.11.2023 № 1238 Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2023 р. № 754 Уряд подовжив термін подання інформації про осіб, які належать до ветеранів війни, проходять службу та не є пенсіонерами, Пенсійному фонду України до 10 грудня поточного року.


Нагадаємо, що до Дня Незалежності України ветерани та жертви нацистських переслідувань могли отримати доплати. Раніше їх приурочували до Дня Перемоги та виплачували у травні, але цього року Кабмін ухвалив рішення перенести виплату на серпень.


Також доплати до Дня Незалежності-2023 могли отримати і ветерани російсько-української війни та члени сімей загиблих. Розмір виплат — від 450 до 3100 грн.


У грудні можна отримати збільшені виплати від ООН


Розмір грошової допомоги від ООН в Україні збільшили до 3600 грн на місяць (10800 грн за три місяці). Крім цих виплат у грудні можна отримати також грошову допомогу для підготовки до зимового періоду — 2220 грн на людину (6660 грн за три місяці). Загалом кожен член сім'ї, яка підпадає під умови програми допомоги від ООН, може отримати 17460 грн.


Претендувати на допомогу можуть лише ті люди, які раніше не отримували виплат від жодної міжнародної організації в Україні та за умови, що дохід у їхній родині не перевищує 5400 грн на кожного.


Зареєструватися на грошову допомогу можуть три категорії громадян та ті, хто належить до певних категорій вразливості.


Для реєстрації мають бути присутні всі члени домогосподарства. Звертатися можна за адресою у своєму регіоні. Гаряча лінія УВКБ ООН: 0 800 307 711 (пн-пт 09:00 -18:00).


Грошова допомога на опалення взимку


Згідно з програмою Естонської ради у справах біженців українці, які постраждали від бойових дій можуть отримати багатоцільові виплати до 17 500 гривень на опалення (3600 гривень на місяць для однієї особи протягом 3-х місяців).


Виплати призначені на закупівлю вугілля, дров, брикетів, пелетів (паливні гранули). Також з їхньою допомогою можна оплатити газове опалення. Програма благодійної організації працює в таких областях: Херсонська, Запорізька, Миколаївська, Харківська, Донецька, Луганська.


Для реєстрації на отримання грошової допомоги ви можете звернутися за телефонами: 0939447568, 0738361238, 0738109344. Зробити це можна з понеділка по середу включно, з 9 до 12 години.


Житлові субсидії в грудні: як і де їх оформити


У грудні триватиме опалювальний сезон, під час якого українці можуть оформити житлову субсидію.


Згідно з рішенням уряду, субсидія призначається, якщо витрати на комуналку перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу родини до завершення воєнного стану та протягом 1 місяця після його скасування.


Для проведення розрахунку житлової субсидії на опалювальний період доходи враховуються за І - ІІ квартали 2023 року.


Нарахуванням субсидії займаються органи Пенсійного фонду (ПФУ). Але щоб оформити пільги, не обов’язково йти до відповідних установ. Усі необхідні процедури можна пройти онлайн на порталах Дія або ПФУ (заповнити необхідні форми та прикріпити скановані копії документів).


Субсидії на тверде паливо в грудні 2023 року


Нормативи опалення на зимовий сезон 2023−2024 зростуть приблизно в 4 рази і становитимуть для надання субсидії:


- на вугілля — 2,23 тонн;

- на дрова — 7,41 тонн.


Розмір субсидії на купівлю палива розраховується в індивідуальному порядку для кожної сім'ї залежно від її доходів. Для визначення розміру субсидії на побутове паливо цього року не потрібно окремо звертатися до ПФУ.


Якщо сім'ї вже призначено субсидію на купівлю пічного палива, нові виплати перерахують автоматично. Але одержувачам знадобиться дати згоду Пенсійному фонду на передачу даних міжнародним партнерам.


Що буде в грудні з комунальними тарифами


До кінця зими в Україні не планують підвищувати комунальні тарифи. Зокрема, ціни на газ, опалювання та гарячу воду для громадян у осінньо-зимовий період залишаться без змін.


За електроенергію в грудні українці платитимуть 2,64 грн/кВт•год. Нагадаємо, що ціну за світло підвищили з 1 червня цього року. За словами голови Комісії з регулювання ринку енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтина Ущаповського, до завершення осінньо-зимового сезону не може бути й мови про підвищення тарифів.


Ціна газу для побутових споживачів залишатиметься на рівні 7,96 грн/кубометр. Мало того, деяким українцям наприкінці 2023 року навіть зменшили тариф на доставку газу.


Тарифи на воду також не змінюватимуться. Нагадаємо, що у липні тарифи на послуги 34 водоканалів мали зрости в середньому на 32%. Втім, підвищення скасували після критики влади.


Як у грудні змінюються вимоги до призначення платежу для сплати ЄП


З 1 грудня 2023 року для юридичних та фізичних осіб (ФОП) зміняться вимоги щодо призначення платежу для сплати єдиного податку. Тому у грудні у реквізиті платіжок потрібно зазначати:


- код сплати податків та ЄСВ;

- назву податку або ЄСВ та період, за який він сплачується.


Обов’язкових полів тепер буде тільки 2. А от 1 поле — для платників на єдиний рахунок (Додаткова інформація запису).


Якщо ж платник неправильно заповнить рядок призначення платежу, то його не штрафуватимуть, адже за такі помилки законодавством не передбачена відповідальність.


Для того, щоб правильно заповнювати призначення платежу, варто пам’ятати, що:


-  для сплати ЄП I та II груп — у полі під назвою Призначення платежу потрібно зазначити: 101 Єдиний податок за листопад 2023 року;


- за сплату ЄСВ потрібно зазначити: 101 ЄСВ за IV квартал 2023 року.


biz.nv.ua

1590Переглядів
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: