Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: суспільство
Автор:
Дата: 1 липня 2022
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/society/2022/07/01/hto-buduvav-cheremushki-ta-kinoteatr-mir-.htm
суспільство, 1 липня 2022

Хто будував «Черемушки» та кінотеатр «Мир»?


Небагато знайдеться кропивничан, які б не знали імен Якова Паученка чи Олександра Лишневського, чиї архітектурні шедеври є візитівкою нашого міста. Та, на жаль, небагато й тих, хто знає імена архітекторів, що створили обличчя сучасного Кропивницького. 


Про одного з них - Андрія Сидоренка – написав книгу «Слідча справа № 2435» відомий кропивницькийкраєзнавець Володимир Поліщук.


Під час кропіткої роботинад документами і матеріалами Держархіву області та Обласного краєзнавчого музею, підшивок «Кіровоградської правди» та «Молодого комунара», що знаходяться в фондах бібліотеки Чижевського автор дослідив, що Андрій Сидоренко виконав до 50 проєктів будівель, які сьогодні є окрасою нашого міста.


Але не тільки. Саме архітектор Андрій Сидоренко займався плануванням та забудовою мікрорайону по Великовисківському шосе. Як з’ясував краєзнавець, «на початку 1960-х років у Радянському Союзі було прийнято програму розгорнутого будівництва житла. Новий житловий масив у Москві назвали Черемушки. Відтоді чи не у кожному місті почали з’являтися свої Черемушки».


За проєктом архітектора Сидоренка розбили парк Космонавтів, який зараз є пам’яткою природи місцевого значення. Колишній кінотеатр «Мир» - нині громадський простір «Атмосфера МИР 2.0.» - результат його архітектурної думки.


До будівництва архітектурного ансамблю на площі – магазину «Дитячий світ» (пізніше – «Будинку взуття»), готелю «Україна», а також реконструкції двоповерхового будинку НусімаСейдерана розі Дворцової та Великої Перспективної теж мав відношення Сидоренко. За його проєктом у 1968 році возвели триповерхову будівлю школи № 5 – гімназії імені Шевченка, надбудову будинку Екельна, що на розі вулиць Великої Перспективної та Карпи, та школу № 6.


Андрія Сидоренка називали майстром архітектурного графічного пейзажу. Завдяки його малюнкам у пресі містяни дізнавалися, як виглядатиме місто через кілька років. 


Якою буде будівля обласного держархіву, семиповерхового корпусу тодішнього педінституту, автовокзалу, обласноїлікарні, навчально-лабораторного корпусу філіалу Харківського політеху, тобто сьогоднішнього ЦНТУ, медучилища, Будинку побуту і нашої бібліотеки!


Якби усі задуми архітектора були реалізовані, Кропивницький виглядав би інакше. Але це інша історія, про яку ми розповідали в матеріалі «Краєзнавчі студії: планували одне…» (https://library.kr.ua/news/planodnezv/).


Чому свою книгу Володимир Поліщук назвав «Слідча справа № 2435» і причому тут портрети Гітлера та Шевченка, можна дізнатися:


- з відео презентації на бібліотечному YouTube-каналіhttps://www.youtube.com/watch?v=Pz08qxXq_YI


- прочитати книгу на веб-сайті книгозбірні https://library.kr.ua/elib/polishuk/ .


1334Перегляда
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: