Кіровоград24: портал про місто

Кіровоград24: портал про місто

Розділ: новини
Автор:
Дата: 8 жовтня 2021
Документ знаходиться за адресою: http://kirovograd24.com/shortly/2021/10/08/u-kropivnitskomu-rozpovili-pro-rodinu-zemljakiv-jaka-vplinula-na-svitovu-mistetsku-praktiku-foto-.htm
новини, 8 жовтня 2021

У Кропивницькому розповіли про родину земляків, яка вплинула на світову мистецьку практику (ФОТО)


В рамках ХІХ Мистецького фестивалю імені Кароля Шимановського «Осінь з музикою Кароля Шимановського» у відділі мистецтв ОУНБ імені Дмитра Чижевського відбулася лекція-концерт «Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати». Про це повідомила Лариса Семенова, відділ соціокультурної діяльності ОУНБ імені Дмитра Чижевського.


Про три покоління відомої єлисаветградської родини і їхній вклад у культурне життя міста розповіла викладачка Кропивницького музичного фахового коледжу, заслужена діячка мистецтв України Марина Долгіх.


За її словами, проєкт народився з бажання не просто розповісти про оточення, в якому жив Кароль Шимановський, а про тих, хто вніс свою частку в музичну історію нашого краю і далеко за його межами.


Як розповіла Марина Долгіх, серед нащадків старійшини династії Абрама Марковича Гольденберга, господаря єлисаветградської типографії та літографії, були інженери, власники магазинів і заводів, юристи, лікарі, композитори, піаністи, співаки, скрипалі, музичні критики, актори, поети, драматурги, музикознавці, художники та перекладачі.


Власник технічної та будівельної контори Григорій Абрамович Гольденберг відкрив відомого у майбутньому художника Амшея Нюренберга, відправивши хлопця за кошти меценатів до Киріака Костанді в Одесу. 


Григорій Гольденберг був розробником газонафтового двигуна «Богатир» та фотографічного апарата. Крім того, він автор низки романсів, пісень та мелодекламації на поезію Гейне, Пушкіна, Апухтіна, Надсона, Нікітіна, Северянина, Сологуба, Толстого та інших. В концерті у виконанні студентки музичного фахового коледжу Світлани Ніколаєвої прозвучала реконструкція романсу «Смерть – это светлая ночь» на вірш Гейне, яку Григорій написав в пам’ять брата Марка.  Також прозвучав романс «Станси» на вірші Ігоря Северянина, який виконала студентка музичного фахового коледжу  Вікторія Філімоненко.


Григорій Гольдберг видавав щоденну політико-економічну та літературну газету «Вестник свободы», а музична школа його дружини, відомої піаністки, Марії Соломонівни складала конкуренцію навчальному закладу Густава Нейгауза. 


Багато людей ще пам’ятають пісню «Синий платочек», яку співали Клавдія Шульженко та Ізабелла Юр’єва. Автором російського тексту пісні є Куба Галицький (Яків Маркович Гольденберг). Перший, польський текст на музику Єжи Петерсбурського написав Станіслав Ландау.


Марина Долгіх розповіла також про Йосипа Абрамовича Гольденберга, який вважається засновником скрипкової виконавської школи Єлисаветградщини, аналогічної за фаховим рівнем і європейською системою викладання фортепіанній школі Нейгауза. Серед учнів Гольденберга такі відомі музиканти як диригент Карл Еліасберг, хормейстер Микола Тараканов, скрипалі Віктор Гольдфельд, Міша Ельман та Ісаак Кушнір. Виконавська школа Гольденберга вплинула на світову мистецьку  практику.


До речі, саме Йосип Абрамович у 1921 році домігся відкриття в нашому місті першої радянської музичної школи, яка відповідала сучасним критеріям, він же заснував першу радянську музичну дитячу студію, яка пізніше стала школою і сьогодні носить ім’я Генріха Нейгауза.


Побачити лекцію-концерт «Єлисаветградська родина Гольденбергів: митці, сподвижники, меценати» можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=AmrONQ1gT_w .1336Переглядів
Інші матеріали розділу Версія для друку

Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Ім'я:
Коментар: